Radnice pro ně od října hledá nové nájemníky. Roční výstavba podzemního stání u ulic Kafkova a Wuchterlova vyšla kasu šesté části na 120 milionů korun. Obyvatelům Prahy 6 nabízí celodenní parkování za čtyři tisíce korun měsíčně. Zájemce o celotýdenní noční stání vyjde na 2500 korun. „Jde o cenu pro místní, která není tržní. Vypočetli jsme ji z provozních nákladů a cen dalších podzemních parkovišť,“ uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Kvůli ceně je někteří odmítají

Podle radního Jana Záruby, který má dopravu na starosti, je nyní obsazeno 60 procent podzemního parkoviště a radnice již zahájila druhé kolo pronájmu. Pro některé místní je ale cena za podzemní stání nedosažitelná. „S parkováním je tu obrovský problém, stání v podzemí si ale nemůžu dovolit.

Dávat za něj čtyři tisíce měsíčně je absolutní nesmysl. O stání bych přemýšlel jen ve chvíli, kdy bych si jej mohl koupit do osobního vlastnictví,“ uvedl Emil Černý, který bydlí přímo v Kafkově ulici. Podle radnice by první nájemníci měli v garážích zaparkovat v prosinci, protože v listopadu se dořeší předání garáží správci a řízení pro další nájemníky.

„Zároveň jsme chtěli stihnout pozvat sem také veřejnost,“ dodal Tomáš Chalupa. Garáže totiž včera byly otevřené až do 17. hodiny. Od prosince se však do nich dostanou jen majitelé čipových karet. Přístup dalších osob by měl plně automatizovaný systém vyloučit pomocí mříže, závory a kamer.

Červení koně jsou jen dočasní

Součástí investice garáží bylo také vybudování malého náměstí, které zatím nemá jméno. Kromě laviček a 23 stromů má náměstí vodní kaskádu a sochy tří koní. „Koně jsou trochu odvážní, ale jinak se mi to moc líbí. Je to lepší než to plechové bednění, které tu sedm let stálo,“ řekla při otevření Petra Jánová. Lidé se tak podivovali červené barvě plastových soch.

Ty jsou ale podle starosty Chalupy na náměstíčku jen dočasně. „Na přelomu letošního a příštího roku je vystřídají odlitky koní z bronzu. Provizorní plastové náhrady jsme umístili, protože stavba garáží pokračovala rychleji, než se původně předpokládalo. Smlouva se sochařem je uzavřena do konce letošního roku,“ uvedl starosta. Podle radnice mají být podzemní garáže pilotním projektem, který má prověřit, zda se touto cestou může parkování v Praze 6 ubírat i v budoucnu.