Magistrát ve čtvrteční tiskové zprávě uvedl, že v pondělí se ve zkrácené pracovní době (od 8:00 do 13:00) dostavilo 1500 klientů, „kteří však logicky nemohli být všichni odbaveni.“ Ve středu, kdy úředníci pracují od 13:00 do 18:00 hodin, byla situace podobná. 

„Lidé navíc nedodržují rozestupy a někteří nemají ani ochranu dýchacích cest, čímž tvoří epidemicky rizikové situace. Opakuje se tak stav z letošního jara, kdy na místě musela mnohokrát zasáhnout i městská policie,“ uvedl mluvčí Vít Hofman s tím, že mimo oficiální úřední dny je odbavování „klidné a plynulé“.

Podle magistrátu kritická situace vznikla zejména kvůli tomu, že lidé přicházejí do budovy v sousedství Kongresového centra Praha a nedaleko stanice metra Vyšehrad řešit řidičský průkaz, který má platnost ještě více než půl roku. 

Ilustrační foto.
ON-LINE: Nakažených přibývá hlavně v Praze. Úřady v ČR změní úřední hodiny

„O řidičský průkaz je možné žádat na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Není tedy nutné využívat nejvíce využívaný registr řidičů v Praze, ale je možno využít zhruba 250 dalších míst v rámci celé České republiky. Například pracoviště registru řidičů v Černošicích je vzdálené pouze asi dva kilometry,“ vysvětlil Hofman.

Pokuta až dva miliony korun

Vedení metropole prostřednictvím webových stránek rovněž varuje, že lidé čekající ve frontě bez zakrytých dýchacích cest a nedodržující rozestupy mohou dostat pokutu v rozmezí od 20 tisíc do dvou milionů korun. Za porušení zákona o krizovém řízení totiž platná legislativa považuje i nenošení roušky.

Praha proto s ohledem na vážnost situace s infekční nemocí covid-19 a na vyhlášený nouzový stav žádá občany, aby „zvážili nutnost své návštěvy úřadu a přicházeli ve zcela nejnutnějších záležitostech.“ Je to vydání nového „řidičáku“ v případě jeho ztráty či odcizení? Registrace nového auta? Nebo třeba žádost o státní poznávací značku? „Není to tak, že každý z těchto úkonů je automaticky považován za neodkladnou záležitost. Vždy záleží na konkrétní situaci,“ odpovídá mluvčí Hofman.

Magistrát každopádně kvůli zvýšené poptáce prodloužil možnost elektronických objednávek v registru řidičů a v registru vozidel do 30. října 2020. Lze si tak vybrat konkrétní den i čas.

Vědci Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli aplikaci na boj proti koronaviru, která využívá umělou inteligenci a anonymní sběr dat
Kde se tvoří fronty? Kde jsou přeplněné parky? Aplikace poradí i bez „šmírování“