Porodnice totiž posune hodinu, od kdy mohou těhotné ženy vyčkat na registraci. Dosud to bylo tak, že nejpozději v pět hodin ráno se před porodnicí sešly budoucí maminky, které dovršily 14. týdne těhotenství, aby na těhotenskou průkazku dostaly číslo. Pokud těhotná přijde o den déle, než je vyhlášený začátek registrací, nemá skoro šanci se do pražské kliniky dostat.

Číslo na průkazce má maminkám zaručit, že je ústav přijme k porodu, tedy pokud nebude kapacita porodnice přeplněná. Podolská kartotéka otevírá v sedm hodin ráno. „Podle zkušeností ostatních žen vím, že je dobré tu být tak dvě hodiny předem,“ popsala Deníku Markéta K.

Problém ale je v tom, že Podolí může na seznam těhotných zapsat pouze 12 maminek denně. Další už mají smůlu. Proto stojí v brzkých ranních hodinách ve frontách, aby měly jistotu, že se do vybrané porodnice dostanou. „Je to ponižující systém. Čekám už druhé dítě, takže manžel musel hlídat a vzít si dovolenou, abych se mohla ráno vypravit do Podolí. Stejně jsem byla až čtrnáctá, takže jsem to vzdala a zavolala do Krče, kde registrují i po telefonu,“ sdělila svoji zkušenost budoucí maminka Lenka Kalinová, která odmítla bojovat o místo v porodnici.

Své o hádkách mezi těhotnými ví i sestry z kartotéky. „Je to hrozné. Minulou sobotu se jich tu ráno sešlo šest a ještě se stihly pohádat a obvinit z předbíhání. Přitom bylo jasné, že se na všechny dostane,“ řekla Deníku sestra z kartotéky.

I pro ně je každodenní boj maminek o číslo na těhotenské kartě noční můrou. „Chodíme do práce se staženým žaludkem, samozřejmě že na nás rodičky křičí, když se do ústavu nedostanou. Jenže my za tohle nařízení nemůžeme,“ svěřila se Deníku jedna ze sester.

Systém registrací od 14. týdne těhotenství navrhlo vedení ústavu po dohodě s ostatními pražskými porodnicemi. Ředitel podolské porodnice Jaroslav Feyereisl Deníku řekl, že se ale chystá změna.

„Od února posuneme začátek registrací. Chceme rodičkám trochu tuto administrativní část zpříjemnit, aby odpadlo čekání brzy ráno. Uvažujeme o desáté, či dokonce dvanácté hodině dopoledne. Konkrétní hodinu zveřejníme na internetu,“ sdělil Deníku novinku Jaroslav Feyereisl, ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě. Systém registrací do porodnic považují porodní asistentky za administrativní opatření, které nahrává možné korupci. „Matky pak hledají, kdo má kde známého, aby ve frontě čekat nemusely a zároveň se dostaly do porodnice, kterou si pro přivedení dítěte na svět vybraly,“ domnívá se Petra Sovová předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství.

To, že spravedlnost v zavedeném opatření rozhodně nelze hledat, potvrdila Deníku i zaměstnankyně podolské porodnice. „Těžko si lze představit, že tu od pěti od rána budou stát ženy známých osobností, které chtějí u nás rodit,“ řekla Deníku zaměstnankyně kartotéky. Sama za tu dobu fungování registrací od 14. týdne nikoho z celebrit na seznam nezaregistrovala.

Gynekologicko-porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice, pod kterou spadá porodnice známá pod názvem U sv. Apolináře, zavedla od loňského listopadu spravedlivější systém. Rodičky se mohou zaregistrovat po internetu.

„Máme zkušenosti výborné, rodičky nemusejí čekat ve frontách, což je samozřejmě ponižující,“ sdělil Deníku Zdeněk Hájek, zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky.

Vedení porodnice v Podolí, ale není rozhodnuto, že by rovněž umožnilo rodičkám se registrovat po internetu.

„Zkušenosti ústavů, kde se lze zaregistrovat po internetu, nejsou přesvědčivé. Sejdeme se s kolegy z ostatních pracovišť a tuto možnost probereme,“ dodal Feyereisl.

Domácí porod s povinnou asistencí

Nemocnice mají podle průlomového verdiktu Městského soudu v Praze, vyneseného minulý týden zajistit porodní asistentku ženám i u domácího porodu.

Soud odkázal na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, podle něhož mají ženy právo na volbu místa porodu a stát má povinnost jim k tomu zajistit podmínky. Ministerstvo zdravotnictví a gynekologická společnost ani po tomto verdiktu plánované porody doma nepodporují. Argumentují bezpečím pro rodičku i novorozené dítě.

„Pokud soud rozhodl, že se má poskytovat a plánovat poskytování péče non lege artis, je to jeho rozhodnutí a nic s tím asi neuděláme. Ale že by to změnilo naše zásadně negativní stanovisko k domácím porodům, to se nedá předpokládat,“ komentoval právní postoj soudců Městského soudu v Praze prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.
Jak registrují budoucí maminky pražské porodnice?

Porodnice u sv. Apolináře

Registrace k porodu je povinná, a to osobně i elektronicky.

Ústav péče o matku a dítě
Registrace k porodu je povinná od 14. týdne těhotenství, ženy se musejí hlásit osobně, případně poslat zástupce.

Porodnice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Osobní registrace k porodu je povinná, fronty nejsou.

Porodnice Fakultní nemocnice Motol
Osobní registrace k porodu je povinná, v budoucnu i po síti.

Thomayerova nemocnice
Registrace k porodu je sice povinná, žena však může přijít osobně nebo zatelefonovat.

Nemocnice na Bulovce
Porodnice nevyžaduje od nastávajících maminek povinnou registraci.