Ačkoli tváří SPO je především její předseda a senátor Jan Veleba, do říjnových voleb ji jako superlídr povede hudebník, herec a malíř František Ringo Čech.

„Je to pravda. Požádal mě o to můj přítel, prezident Zeman. Plním dané slovo a budu jako nezávislý kandidovat za zemanovce v Praze,“ potvrdil Deníku své angažmá Čech. Podle něj je v politice možné všechno, takže věří i v úspěch SPO a zdolání pětiprocentní hranice. „Český král z boje neutíká,“ dodal umělec, který před dvěma roky převzal od prezidenta Zemana medaili Za zásluhy.

Zemanovci šli poprvé do voleb v roce 2010, kdy je vedl Miloš Zeman. Získali 4,33 procenta. Do sněmovny se nedostali, ale významně oslabili Paroubkovu ČSSD, čímž pomohli k ustavení pravicové vlády Petra Nečase.

Po pádu jeho kabinetu v létě 2013 Miloš Zeman jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka a v jeho vládním týmu zasedlo několik ministrů spojených finančně či ideově právě s SPO, například František Koníček, Zdeněk Žák, Martin Pecina, Miroslav Toman či Jiří Balvín. V předčasných volbách na podzim 2013 vedl kandidátku SPO ve Zlínském kraji hradní kancléř Vratislav Mynář, na dalších místech figuroval i hradní protokolář Miroslav Kruliš či bývalý šéf JZD Slušovice František Čuba. Volilo je 2,6 procenta občanů.