Cílem bylo vystihnout situaci nebo zachytit některý z neuvěřitelných „pokladů", které se při úklidu našly. Autoři vítězných fotografií převzali ceny v Café by Veolia. Ocenění převzali zároveň nejlepší organizátoři z kraje, ve kterém proběhlo nejvíc úklidů. Krajem, který prokoukl, je v letošním roce, stejně jako v roce minulém, Středočeský kraj s 95 úklidovými akcemi.

Těmi nejlepšími v kraji byly Region Pošembeří se 30 zorganizovanými úklidy a téměř 1200 dobrovolníky, Ekocentrum Říčany, které dokázalo při 20 akcích zapojit více než 2800 lidí a MAS Podlipansko se 14 úklidy a více než 400 dobrovolníky. Neuvěřitelná práce. Zástupci těchto organizací si převzali cenu ve formě finanční odměny. Všichni organizátoři z vítězného kraje obdrží čestné uznání.

Autoři šesti vítězných fotografií dostali pod stromeček poukázku do outdoorového obchodu. Příběhy, jak fotografie vznikly, byly mnohdy stejně zajímavé jako samotné fotografie.

Noční můra a trabant v lesním jezírku

Komu se třeba poštěstí najít v lese, mezi spoustou jiných odpadků, stokorunu? Radost „šťastného" nálezce, Tomáše Vintra z Liberce se ale postupně změnila v noční můru, když zjistil, že ačkoliv je bankovka platná a na první pohled nijak výrazně poškozená, není téměř možné s ní zaplatit.

A co takhle najít v lese jezírko a v něm starý trabant? To vyfotila učitelka Hana Semecká při již tradičním úklidu v lese, s žáky ZŠ Jílové u Prahy. Trabant tam stále je, ale až to počasí dovolí, je domluveno jeho vytažení a odvezení.

Fotografii části čajového servisu okomentoval její autor Václav Pokorný z Frýdlantu slovy, že to byla součást obydlí nejbohatšího z chudých. Dávno již opuštěného a „dobře" vybaveného obydlí bezdomovce.

Na fotografiích pořízených Okrašlovacím spolkem Zbraslav se tři statní chlapi lopotí se sedačkou, kterou vytahují po příkrém svahu z rokle. V té rokli toho bylo tolik, že to ještě zabere alespoň další dva úklidy, než se ji podaří vyčistit úplně. Protože je to jinak velmi pěkné místo, chtějí zde místní v budoucnu udělat hmatovou stezku a lanový park.

Únavu z náročného dne zakrylo nadšení

Úžasný zápal a nadšení pro věc zachycuje fotografie Tomáše Drobného z Kostelní Lhoty. Je na ní malý chlapeček s kusem polystyrenu, nad hlavou, jak ho vší silou hází do kontejneru. Drobný tam zachytil při práci svého malého synka.

Kateřina Fuxová vyfotografovala také děti. Už po práci v Jedomělicích, kdy se za odměnu svezly na přívěsném vozíku a čtyřkolce z lesa zpět do vesnice. Z fotografie vyzařuje jich nadšení, které úplně zakrylo únavu z náročného dne.

Je neuvěřitelné, co jsou lidé schopni do přírody vyhodit, a také jak daleko od cest to dostat. Bude bohužel asi ještě dlouho trvat, než se lidé naučí, že odpadky do přírody nepatří, a že je mnoho jiných míst, kde se jich lze legálně zbavit. Než se to naučí, bude stále potřeba práce lidí, kteří jsou ochotní ve svém volném čase uklízet svět! Díky jim za to.

Čtěte také: Kampaň Ukliďme svět! pomáhá ochránit přírodu