Organizátoři při této příležitosti ozdobili sochu ukrajinského básníka Ševčenka modrožlutou ukrajinskou vlajkou. Na piedestal umístili hořící svíčky a listy papíru s názvy měst poznamenaných vpádem ruských vojsk. Místo dále ozdobili množstvím květin a plyšovými hračkami.
"Ve 21. století je to, co se nyní děje na Ukrajině, něco strašného. Nejsme tady jenom za Ukrajince, ale za všechny lidi žijící v Evropě," řekl za pořadatele novinářům Anton Litvin.
Moskevský rodák Litvin žijící v Praze patří ke kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina. Například na březnové demonstraci proti ruskému útoku na Ukrajinu představil "novou" ruskou vlajku. Litvin z ní odstranil spodní červený pruh s odůvodněním, že ta teď symbolizuje krev. Podotkl, že zbylé pruhy, bílý a modrý, naopak připomínají mír a modř nebe.
Civilní oběti masakru v Buči a dalších ukrajinských městech si dnes odpoledne připomněla také skupina lidí před ruským velvyslanectvím v Praze. Účastníci akce ztvárnili záběry z fotografií, které v těchto dnech zveřejňují média. Přímo na vozovce před ambasádou nehybně leželi staří i mladí figuranti polití umělou krví, někteří s rukama svázanýma za zády.
Ruská vojska podle ukrajinských úřadů zmasakrovala v Buči na předměstí Kyjeva během několikatýdenní okupace stovky civilistů. Mrtví byli v masovém hrobě, těla ale ležela i v ulicích. Scény z Buče, které odsoudila řada západních představitelů, prohlašuje ruská strana za podvrh. Tvrdí, že fotografie a videa, jež se dostaly na veřejnost, jsou "další provokací" ukrajinské vlády.
Kvůli zprávám o vraždění civilistů na Ukrajině přerušila Rusku členství Rada OSN pro lidská práva. Rusko výsledek hlasování označilo za protiprávní a politicky motivovaný krok. O válce na Ukrajině, která začala 24. února, hovoří Moskva jako o "speciální vojenské operaci".
OSN dosud potvrdila zabití 1611 civilistů, z toho 131 dětí. Připouští ale, že skutečný počet obětí může být mnohem vyšší.