„Jsem rád, že kluci hrají zrovna za Bohemku. Jak to bude dál, už záleží jenom na nich,“ říká Milan Škoda starší, který ale dnes hraje na hrotu jedenáctky v Újezdu nad Lesy.

Které okamžiky si vybavíte ze svého působení v prvoligové Bohemce?

Nejvíc vzpomínám na pana trenéra Pospíchala. Byl to trochu zvláštní člověk, vždycky měl rád napětí v mužstvu. Na druhou stranu dával šanci mladým. Od té doby jsem takového trenéra nepotkal.

Jak se jeho svérázný přístup projevoval?

Nesnesl v mužstvu klid, pořád se muselo něco dít. Když se třeba někdo dostal do reprezentace, tak ho sestřelil způsobem, že ho v dalším zápase nepostavil. Pořád jsme museli být ve střehu.

Přidejte nějakou perličku z tehdejšího týmu.

Když jsme při tréninku hráli staří proti mladým, pan Pospíchal fandil mladým, protože vždycky prohrávali.Mněčasto říkal, ať upadnu ve vápně, že bude penalta. To jsem udělal, což neunesl Jirka Sloup a honil mě v kopačkách po celé tribuně.

Dá se prostředí z osmdesátých let srovnat s dnešní Bohemkou?

Dokonce si troufám tvrdit, že současná situace je lepší. Za minulého režimu lidi neměli příliš co na práci, tak logicky chodili na fotbal. Proto je až neuvěřitelné, co se dneska v Bohemce děje. Atmosféra je srovnatelná s pohárovými zápasy, které jsme hráli proti Ajaxu nebo Tottenhamu.

V klubu působí oba vaši synové. Berou to jako běžnou fotbalovou štaci, nebo pro ně angažmá v Bohemce znamená něco víc?

V dnešní druhé lize je rozdíl, jestli hrajete v Bohemce, nebo v jiném klubu. Právě díky publiku. V posledním kole se Bohemka utká s Viktorkou, a to si vůbec nedovedu představit, co se tam bude dít. Myslíte, že jsou kluci díky vaší „klokaní“ minulosti s klubem více spjatí než ostatní hráči? To určitě ne. Jako malé jsem kluky trénoval v ČAFC. Zastával jsem názor, že když budou hrát dobře, nějaký klub si je vytáhne.

Vedl jste syny k přízni k Bohemce?

Nikdy jsem je netlačil k tomu, aby fandili konkrétnímu klubu. Chtěl jsem, aby z nich byli fotbalisti. Já sám nejsem ortodoxní fanoušek žádného mužstva. Ale kdybych se měl k některému přiklonit, byla by to Slavia.

Kam až ve vašem rodinném kruhu sahá bohemácké pouto?

Když jsem přišel ze Žatce do Prahy, měl jsem to jednodušší, protože manželka odmalička fandila Bohemce. Fotbal má ráda, ale samozřejmě se jí nelíbí, když kluci nebo já přijdeme pokopaní. Ale i tak je doma v první řadě fotbal a teprve potom všechno ostatní.

Kdy jste naposledy navštívil utkání Bohemky?

Bohužel mi její zápasy kolidují s vlastními. A tak jsem byl v ďolíčku na třetí lize, kdy zrovna syn vstřelil gól, a potom až letos proti Opavě. To Milan skóroval dvakrát, takže se budu snažit chodit častěji.

Ale derby proti Viktorii Žižkov si ujít nenecháte.

To hrajeme v neděli, kdežto zápas Bohemky se přesunul na sobotu. Tak se můžu těšit.

Umíte si představit, že by vztah fanoušků s hráči mohl být lepší, než v současné době v ďolíčku panuje?

Těžko říct, ale zlepšovat se dá určitě všechno. Jestliže současná generace fanoušků vychová své nástupce, ti to mohou dovést zase dál.