Vztahy mezi Českem a Tchaj-wanem se letos dostaly do popředí veřejného zájmu díky cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) do ostrovní země. Proti cestě ostře protestovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii, Vystrčila kritizovali i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).
Tchajwanská prezidentka při Vystrčilově návštěvě udělila předchozímu předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) in memoriam vysoké státní vyznamenání. Kubera původně sám plánoval návštěvu Tchaj-wanu, po jeho náhlé smrti na záměr navázal Vystrčil.
Tchajwanská prezidentka na Foru 2000 vystoupí v den, kdy je na programu také debata o porušování lidských práv v Číně. Situací v Číně se konference bude zabývat i v dalších dnech, kdy bude řeč mimo jiné o zneužívání moderních technologií v autoritářských zemích nebo o tom, jak autoritářské země způsobují nestabilitu ve světové politice.
Místo setkání na Žofíně debata po internetu
Forum 2000 se koná od pondělí do středy. Na rozdíl od předchozích ročníků se účastníci konference nesejdou v pražském paláci Žofín, ale kvůli pandemii budou debatovat pouze prostřednictvím internetu. Kromě Cchaj Jing-wen vystoupí na konferenci například vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Šírín Ebadíová, šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov nebo český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
U zrodu Fora 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Loni na konferenci vystoupili například konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. nebo bývalý polský prezident Lech Walesa.