Fond dnes také upozornil, že stejní advokáti pomohli přes složitou organizaci firem, za kterými stáli, k nabytí dvou nemovitostí do majetku otce někdejšího ředitele nemocnice Vladimíra Dbalého.

Čtěte také: Budeme opět trpět hlukem, bojí se lidé z magistrály

Fond dnes v tiskové zprávě napsal, že nemocnice sklady zdravotnického materiálu pronajala od července 2009 firmě Alseda za 140.000 korun měsíčně. Firma za uskladnění materiálu ve skladech od dodavatelů inkasovala asi padesátinásobně víc, než sama za pronájem platila. Mezi dodavateli, kteří firmě posílali peníze, pak byla také mimo jiné společnost Holte Medical a.s., která sama sklady původně provozovala, protože je dceřinnou firmou Nemocnice Na Homolce.

Podle odhadu NFPK tratila nemocnice měsíčně na tom, že sklady pronajala, kolem osmi milionů korun, ročně by se tak částka vyšplhala právě na asi sto milionů.

David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal, jak se Šachta & Partners přejmenovali, reagoval vyjádřením, že nemocnice pronajímá holé nebytové prostory soukromé společnosti za tržní nájem. Ta v nich, a v dalších prostorách, které už nemocnici nepatří, provozuje sklady, jejichž provoz je po personální i technické stránce poměrně náročný a za to inkasuje dohodnutou odměnu.

„Pokud bych mohl použít příměr, je to stejné, jako by někdo tvrdil, že pronajímatel, který pronajímá holou halu, přichází o finanční prostředky tím, že v té hale někdo jiný zařídil a provozuje pekárnu za účelem dosažení zisku," poznamenal právník.

„Připojuji konstatování, že jsme se jako advokátní kancelář nikdy nedostali do žádného střetu zájmů, ani v této věci, ani v jiných případech," dodal Michal.

Nadační fond také uvedl, že dokáže doložit organizačně složitý zisk dvou nemovitostí celkem za asi 11 milionů korun do majetku otce někdejšího ředitele nemocnice. Nabytí podle NFPK realizovali právníci okolo kanceláře Šachta & Partners skrz soubor společností, za kterými stáli lidé z této firmy. Na nákupu jedné z nemovitostí se šestimilionovým úvěrem jiné z firem podílela i sama společnost Alseda.

„Nové vedení Nemocnice na Homolce zahájilo ihned po svém nástupu v dubnu 2012 revizi všech smluvních vztahů uzavřených za předchozího vedení… Ihned v prvních dnech po nástupu jsme vypověděli veškerou spolupráci s právní kanceláří AK Legal (dříve AK Šachta & Patners) a zrušili s nimi všechny smluvní vztahy," uvedl ředitel nemocnice Šetlík.

Dodal, že vedle toho v nemocnici vzniklo oddělení investic a centrálního nákupu, které „striktně" dodržuje zákon o veřejných zakázkách a všechna protikorupční opatření ministra zdravotnictví. Zařízení nyní všechny komodity nakupuje na elektronickém tržišti a ve veřejných obchodních soutěžích. Nemocnice zastavila proplácení faktur dodavatelům IT až do vyhodnocení výsledků externí analýzy, která je zkoumala, vyhlásila výběrová řízení na dlouhodobě nesoutěžené smlouvy a změnila statuární orgány Holte Medical.

„Následně na podkladě uvedených předchozích skutečností jsme mohli a také i podali výpovědi smluv uzavřených se společností KTH (dříve Alseda)," upozornil ředitel. Další kroky podle něj budou následovat.