Přes 200 podpisů čítá internetová petice na podporu folklórního souboru Valášek, aby zůstal za stejných podmínek v KD Ládví, kde dosud desítky let sídlí. Folkloristi se však nyní obávají, že si nebudou moci své útočiště nadále dovolit.

Osmička chce se souborem dojednat novou smlouvu 

Praha 8 totiž v létě schválila výpověď smlouvy o výpůjčce nebytových prostor s tím, že s Valáškem dojedná novou nájemní smlouvu, podle které by platil soubor stále stejnou částku. Podle Valášku je však nyní navrhovaná suma větší, než měla být.

„Momentálně platíme 67 tisíc korun ročně. V návrhu smlouvy je částka 107 tisíc korun. Oboje včetně záloh na služby," řekla koordinátorka petice podporující soubor Zuzana Filipová. Podle ní by bylo škoda, kdyby toto „rodinné stříbro" muselo opustit Prahu 8.

Valášek chce výraznější slevu 

Vedení městské části však namítá, že o částce se ještě jedná a pro změnu smlouvy má radnice důvod. „ Ze začátku soubor neplatil za služby ani za nájem. Až před 12 lety se zařídilo, že budou platit aspoň spotřebované energie, a nyní se řeší, že by měli platit i nájem," popsal starosta osmičky Roman Petrus.

„Úředníci nabízeli Valášku nájemné za méně než 30 procent standardních ceníkových cen, což se vedení Valášku nelíbí a požaduje ještě výraznější slevu z nájmu. O tom je celý spor," doplnil místostarosta Matěj Fichtner, který má věc na starost. Podle něj soubor nikdo nevyhazuje a doufá v to, že se obě strany nakonec dohodnou.

Čtěte také: Praha si nechá udělat zadání urbanistických studií stanic metra