Organizátoři demonstrace a iniciátoři petice sdružení pod heslem „Za Folimanku“ si stěžovali, že s nimi vedení radnice městské části nekomunikuje. Úterní akce se ovšem zúčastnil rovněž místostarosta Jaroslav Šolc (ODS) a byť pořadatelé na pódiu odmítli spolupráci s politiky, na Folimance byl také opoziční zastupitel Jaroslav Němec (Piráti). Při Šolcově projevu se z publika pár desítek lidí ozýval pískot a volání: „Hanba!“

Praha 2 v těchto dnech rozeslala občanům informační leták s detaily projektu, což je však podle odpůrců úprav nevzhledného plácku pod „Nuselákem“ příliš pozdě. Za pár týdnu se začne stavět a hotovo má být v srpnu 2022. „Věříme, že tento projekt udělá z Folimanky lepší místo pro trávení volného času pro všechny generace,“ stojí v radničním materiálu s tím, že investici finančně podpořil také magistrát, kde vládne koalice v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).

Koncepce využití prostor pod Nuselským mostem byla zahrnuta do adaptační strategie na změnu klimatu. Opozice tvrdí, že takové projekty schvaluje zastupitelstvo hlavního města bez dalšího posouzení, podle informací Pražského deníku jde ovšem v tomto případě o účelovou dotaci pro městskou část. Navíc celý záměr projednaly všechny příslušné radniční komise, kde jsou zastoupení také opoziční politici.

Fotogalerie: Vizualizace nové podoby parku Folimanka.

Radnice navíc argumentuje, že (demonstranty tolik nenáviděný) beton při stavbě zabere pouze jedno procento celé Folimanky. Ke sporu o takzvaný srážkový stín pod Nuselským mostem, kde se nedaří vegetaci, si nechala zpracovat nezávislý posudek od společnosti Zahradní architektura Tábor. Její odborníci se podíleli na revitalizaci několika pražských parků.

Důležité je zajistit závlahu

„Záměr vybudování volnočasového areálu je v daném místě velice vhodný a místními obyvateli dobře využitelný,“ uvedl zahradní architekt Jiří Slepička v dokumentu, který má redakce k dispozici. Ocenil i použití ekologického materiálu povrchu „Parkdecor“. Upozornil však, že je při plánované výsadbě zeleně nutné zajistit kvalitní závlahový systém. Právě nedostatečná umělá závlaha je podle signatářů petice důvodem, proč se na inkriminovaném místě nachází pouze udusaná hlína.

Internetová petice „Za Folimanku“ měla do středy zhruba 900 podpisů, zákon však uznává pouze archy s vlastnoručním autogramem. Legislativně je dáno, že se musí obec zabývat danou záležitostí, pokud jsou na petici podpisy alespoň půl procenta lidí s trvalým pobytem (v případě Prahy 2 je tedy limit zhruba 250). Radnice nicméně hodlá podle vedení projednat jakoukoliv petici, která na úřad dorazí.