Odpor místních obyvatel, které podpořila radniční opozice v čele s Piráty (ti dokonce představili vlastní návrh kultivace parku), trvá už několik měsíců. Iniciativa „Za Folimanku“ vytvořila vlastní webové i facebookové stránky, petici podepsala skoro tisícovka lidí. V úterý pak chtějí signatáři demonstrovat jasné „ANO parku pro všechny skupiny obyvatel“ a naopak vyjádřit nesouhlas s plánovaným areálem za desítky milionů korun.

„Festival arogance moci na posledním zastupitelstvu Prahy 2 ze strany vládnoucí koalice ODS, ANO, TOP 09 byl rozbuškou,“ míní opoziční zastupitel Jaroslav Němec (Piráti). Podle autorů petice vedení městské části na mimořádné schůzi odmítalo odpovědět na interpelace. Michal Uhl (Dvojka sobě) neuspěl s návrhem projednat investiční záměry, což lidé bojující za Folimanku vnímají jako jasný signál: „Do našich záměrů a do toho, jak chceme prošustrovat obecní miliardy, nám, milí občané, kecat nebudete.“

Praha 2: Je složité vyhovět všem

Místostarostka Alexandra Udženija (ODS) se přitom volnočasovým areálem chlubí a kritiku (především) od Pirátské strany odráží s tím, že nechápe posměšné označení „Cirkus Humberto“. Radnice minulý týden vydala oficiální prohlášení, kde slibuje, že přibude zeleně a betonu bude méně, než se předpokládalo. Místo půlhektarové plochy bez vegetace s udusanou hlínou ve „srážkovém stínu“ pod Nuselským mostem má být prostor pro všechny generace.

Vznikne hřiště s herními a vodními prvky, knižní stánek, kiosek s občerstvením nebo půjčovna grilů. V zimě by mohlo být nedaleko sportovní haly i kluziště. Uvažovaná lezecká stěna ani skatepark součástí projektu nakonec nejsou.

„Samozřejmě pro městskou část Praha 2 je složité vyhovět naprosto všem občanům a splnit jejich představy, požadavky a návrhy, ale jsme přesvědčeni, že navržený volnočasový areál se stane oblíbeným místem pro aktivní trávení volného času,“ uvedl úřad v červencových radničních novinách.

Podle radnice navíc architekti vycházeli také z názorů návštěvníků parku, pozorovali každodenní provoz a přání a potřeby kolemjdoucích do svých návrhů zakomponovali. Městská část samu sebe označuje jako jednu z nejzelenějších částí metropole a tvrdí, že plány na volnočasový areál existují společně s celkovým řešením Folimanky a navazujících albertovských strání už od roku 2007. Konkrétní projekt byl veřejnosti představen před dvěma lety a občané byli vyzváni k zasílání připomínek.

Genius loci daného prostoru

Tuhle argumentaci však petiční výbor odmítá, lidé si stěžují, že se s nimi „ďáblové“ na radnici – jak s nadsázkou politiky označili v jednom z příspěvků na sociálních sítích – nebaví. Chtějí změnu či rovnou stopku stavebnímu záměru. Autoři petice požadují, aby „areál naplňoval klimatické a další požadavky 21. století akcentací přirozeného přírodního charakteru parku, s potlačením neblahého nadužívání agresivních kýčovitých barev, laciných pouťových atrakcí a množství betonu.“

Podle nich totiž má už teď místo sváru pod „Nuselákem“ využití. Místní tu venčí psy, hrají se míčové sporty, trénují zde basketbalisté, probíhají údajně i lekce bubnování či cvičení šermu a potkat lze prý také seniory. Kousek vedle je navíc dětské hřiště, venkovní posilovna i osvěžovna.

„Jsme udiveni, proč předložený návrh vůbec nezohledňuje genius loci daného prostoru,“ pokračuje text petice. Na území Folimanky mezi potokem Botič a svahem s hradbami Nového Města na jeho vrcholu kdysi stávala usedlost s vinicí (folimanka je středověké pojmenování vinohradu) a meruňkovým sadem. Park vznikl po dokončení stavby Nuselského mostu v sedmdesátých letech minulého století.

„Městská část z nás dělá hlupáky“

Demonstranty neuklidnily ani poslední zprávy z radnice, naopak jsou ještě více naštvaní: „Městská část Praha 2 z nás dělá hlupáky, za naše peníze.“ Vadí jim například zveřejnění „umírněných“ vizualizací, kde žlutý asfalt nepůsobí tak křiklavě. „Nedělejme prosím z parku levnou diskotéku, cirkusový stan nebo fitness studio,“ uvedla jedna z protestujících občanek.

Úterní akce minimálně naruší klid, který na Folimance během letních prázdnin panuje. Ale (nejspíš) nezabrání stavbě volnočasového areálu.