V krčské nemocnici se infekce, kterou způsobuje nový typ koronaviru, prokázala už minulý týden u zdravotních sester. Nyní sdělil agentuře ČTK ředitel Zdeněk Beneš, že koronavirus postihl třináct z 29 seniorů na oddělení následné péče – tedy lidově řečeno v tamní „eldéence“.

Pacienti s pozitivním testem byli podle ředitele Thomayerovy nemocnice sestěhování do jednotlivých pokojů a odděleni od ostatních pacientů. Podle Beneše budou znovu testováni na koronavirus i v případě, že nebudou mít příznaky.

Jenže jak zopakoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), největším problémem zůstává nedostatečná kapacita laboratoří, které přítomnost viru testují, a také tzv. odběrových „štětek“. Na tyto problémy upozornila i FN Motol, která dosud otestovala zhruba desetinu z víc než dvaceti tisíc vzorků prověřených v celé zemi. 

Laboratoř jela na 200 procent

„Virologická laboratoř Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol, která je uzpůsobená primárně pro potřeby nemocnice, musela mnohonásobně překročit svoje provozní kapacity až o 200 %,“ uvedli zástupci největšího českého zdravotnického zařízení v tiskové zprávě.

Oproti běžnému chodu, kdy zde pracuje tým pěti laborantů a tří vysokoškolských zdravotníků, prodloužila motolská laboratoř provoz z osmi na dvanáct hodin. Jelikož sem putovaly další a další vzorky, testovalo se i o víkendu. Vypomáhali i medici. „Systém byl tak přetížený, že přestal fungovat i jeden z vyšetřovacích přístrojů a musel se okamžitě během jedné nedělní služby vyměnit,“ prozradila Pavlína Danková, mluvčí Fakultní nemocnice v Motole. Dosavadní denní rekord laboratoře je 302 vyšetřených testů na virus s onazčením SARS-CoV-2.

Motol bude testovat i vzorky z jiných nemocnic

Ale zásoby odběrových sad pro provedení výtěru z nosohltanu včetně chemikálií má motolská nemocnice jen na několik dnů a podle přednosty Ústavu lékařské mikrobiologie Pavla Dřevínka byla v minulých dnech problematická i koordinace zasílání vzorků do kontinuálně přetížených laboratoří. Motol proto musel na začátku týdne zavřít stacionární testovací místo pro „lidi z ulice“.

„Prioritní byli a zůstávají pro nás jednoznačně pacienti hospitalizovaní v naší nemocnici,“ dodal profesor Dřevínek. „FN Motol bude provádět odběry těm pacientům, kteří budou přijatí k hospitalizaci nebo ošetření, dále zaměstnancům nemocnice a jednotkám IZS. Vyšetřovat však bude i další vzorky, které sem mnohá zdravotnická zařízení stále zasílají,“ doplnila mluvčí Danková.

Dalším důvodem pro zavření odběrového místa pak je podle nemocncie i to, že Motol přechází "na režim přípravy pro přijetí pacientů s nejtěžším průběhem tohoto onemocnění a zajištění vysoce náročné péče o tyto nemocné".

Ve čtvrtek pak zrušila odběrové místo i Fakultní Thomayerova nemocnice. Důvodem je dosažení kapacitního stropu. V hlavním městě tak nyní fungují pouze dvě odběrová místa. Město chystá další, ale pro jejich zpovoznění mu chybí materiál a brzdí je i kapacita laboratoří.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in