Ukazuje to iniciativa radnice Prahy 8. Její starosta Ondřej Gros (ODS) poslal otevřený dopis řediteli městské policie i pražskému primátorovi. Poukazuje v něm na zvyšující se počet stížností ohledně výskytu asociálních osob a obtěžování z jejich strany zejména kolem stanic metra.
Gros v dopise žádá o posílení policejních hlídek v problémových lokalitách a zároveň vyjadřuje politování nad ukončením činnosti „mobilní služebny“. Automobil vybavený pro práci strážníků v terénu zakoupila Praha 8 před devíti lety a poskytla ho městské policii.
"Zmíněné stížnosti se týkají především distribuce drog, konzumace alkoholu a na ni napojených agresivních živlů. Mám odůvodněné obavy, že zrušení mobilní služebny povede k dalšímu zhoršení situace," upozorňuje starosta.
Ředitel městské policie Eduard Šuster nesouhlasí tím, že by se dali strážníci přesunout z méně exponovaných lokalit do těch problematických. Rozmístění služeben je podle něj optimální a dlouhodobé „nenaplnění“ několika stovek strážnických úvazků prý trápí starosty všech městských částí.
"I přes veškeré benefity a nástupní plat, který dnes činí cca 40,5 tisíce korun hrubého se nám nedaří naše stavy naplnit. V rámci výběrového řízení totiž uchazečům stále největší problém činí psychotesty," upozornil Šuster v odpovědi Grosovi. "Městská policie se rozhodla, že půjde cestou kvality, nikoli kvantity a na tom nechce nic měnit," dodal.
Zmíněný automobil podle Šustera vrátilo radnici obvodní ředitelství městské policie kvůli nutnému servisu, ale obecní samospráva na něj nenašla peníze. "Obvodní ředitelství pro Prahu 8 je nicméně schopno lokality v okolí stanic metra pokrýt pěšími hlídkami a jejich činnost v ulicích tak daleko lépe a efektivněji organizovat dle aktuální potřeby," domnívá se ředitel městské policie.
Podle mluvčí Ireny Seifertové v současné době chybí u pražské městské policie zhruba 360 zaměstnanců.
Praha 14 sází na úpravu okolí
Zástupci Prahy 8 volají po tom, aby problematická místa "pokrývaly" hlídky "pochůzkářů" permanentně. Slibují si od toho, že neustále přítomní strážníci posílí pocit bezpečí u procházejících lidí a asociální jedince odradí od páchání drobné kriminality, užívání drog na veřejnosti nebo vymáhání peněz a slovní napadání kolemjdoucích.
V jedné věci se radnice osmé městské části se šéfem městské policie shodnou – není podle nich dobře, že strážníci řeší ve víc než 90 procentech případů dopravní agendu a na veřejný pořádek v ulicích jim nezbývá čas. "Změnit tento stav ale mohou jedině zákonodárci," připomněl Šuster.
Dlouholetý lídr Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09) navíc nepovažuje nepřetržitou přítomnost strážníků za spásu. "Jednak nejsme policejní stát, ve kterém stojí na každém rohu policista. A zároveň považuji za účinější nástroj zlepšení podoby konkrétních míst. Ilustrovat to může u nás chystaná úprava zanedbaného terminálu Černý most, kde se teď sezónně shlukují lidé bez domova nebo narkomani," upřesnil Vondra. Podle něj je pak důležitý pravidelný úklid a také dobré veřejné osvětlení.