Předseda hnutí ANO a budoucí premiér Andrej Babiš dnes jména dalších kandidátů svého vládního týmu potvrdil v Radiožurnálu. O důvěru chce se svým kabinetem požádat až v lednu.

Infografika

Babiš po úterním setkání s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že jména budoucích ministrů nebude zveřejňovat, protože to Zemanovi slíbil. Postupně v dalších dnech ale v médiích potvrdil, že jeho kandidátem na ministra vnitra je bývalý náměstek úřadu a někdejší šéf bezpečnosti strojírenských Vítkovic Lubomír Metnar a že zemědělství by měl šéfovat spolumajitel zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko Jiří Milek.

O Schillerové dnes Babiš v Radiožurnálu řekl, že je odborníkem, který celý život pracoval ve finanční správě. "Nevidím důvod, proč by tam měl být problém. Myslím, že ministerstvo financí má skvělé výsledky, díky tomu máme i přebytek rozpočtu," uvedl Babiš. Hüner má podle budoucího premiéra pověst "našeho nejlepšího energetika a dnes pracuje pro nadnárodní společnost, která si ho vybrala". O Němcové řekl, že je radní v oblasti sociálních věcí a zdravotnictví. "My vidíme mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a zdravotnictvím obrovské synergie a doufáme, že v menšinové vládě přestane resortismus a vláda bude pracovat jako jeden tým," dodal.

V Babišově vládě bude devět ministrů, kteří dosud v kabinetu nezasedali. Mezi členy kabinetu budou čtyři ženy. Ve vládě budou pokračovat dosavadní ministři ANO, tedy Richard Brabec, Dan Ťok, Martin Stropnický, Robert Pelikán a Karla Šlechtová. Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Šlechtová už potvrdila, že je adeptkou na ministryni obrany. Stropnický by se měl přesunout do Černínského paláce.

Zeman avizoval, že Babiše jmenuje premiérem 6. prosince a jeho vládu o týden později.

Přehled pravděpodobných členů budoucí vlády Andreje Babiše:
Předseda vlády: Andrej Babiš
Ministr dopravy: Dan Ťok
Ministryně financí: Alena Schillerová
Ministr kultury: Ilja Šmíd
Ministryně obrany: Karla Šlechtová
Ministryně práce a sociálních věcí: Jaroslava Němcová
Ministryně pro místní rozvoj: Klára Dostálová
Ministr průmyslu a obchodu: Tomáš Hüner
Ministr spravedlnosti: Robert Pelikán
Ministr školství: Robert Plaga
Ministr vnitra: Lubomír Metnar
Ministr zahraničí: Martin Stropnický
Ministr zdravotnictví: Adam Vojtěch
Ministr zemědělství: Jiří Milek
Ministr životního prostředí: Richard Brabec