Jágra, Pavelce a další hrdiny hokejového národa povzbuzovalo v centru Prahy podle organizátorů 5000 příznivců, o 2000 více než při středečním čtvrtfinále se Spojenými státy. O náladu se před přenosem postarala dvojice dýdžejů.

Mnozí z diváků dorazili už hodinu před přímým televizním přenosem v dresech českého týmu a vyzbrojeni vlajkami a trumpetami. V moři červenomodrobílých barev se v centru Prahy objevila i malá skupinka ve žlutomodrých barvách Švédska. Z davu se ozývala angličtina, němčina, ale i slovenština.

Staroměstské náměstí dostalo do bojovné nálady krátké vedení českého týmu, Eliášovy góly a úporná snaha o vyrovnání v závěrečné třetině. Lidé se však nakonec rozcházeli zklamaní, v očích některých dívek se objevily i slzy.

„Nedá se nic dělat, jdu si spravit náladu na fotbal. Bohemka do toho!“ křičel cestou z náměstí jeden z příznivců, který měl pod dresem českého týmu s Jágrovým číslem 68 ještě zelenobílý dres fotbalistů Bohemians 1905. Mířil na večerní ligový zápas „klokanů“ se Spartou na Letnou.

V neděli mohou všichni návštěvníci Staroměstského náměstí sledovat oba zápasy – nejprve o bronz a poté i o zlaté medaile. Duel o třetí místo s českými hokejisty začne v 16:00, souboj o titul ve 20:30.

Gutovka brečela kvůli hokeji

JITKA EISENHAMMEROVÁ

Pátek ve znamení třináctky potvrdil smutnou pověru o tom, že je nositelem neštěstí. Alespoň tak včera prohru českých hokejistů vnímalí fanoušci. Hlavně ti nejmenší.

„Co bude dál? Proč jsme prohráli,“ ptal se brečící čtyřletý kluk svých rodičů a ještě dlouho po skončení zápasu nebyl k utišení. Rodiče trpělivě chlapečka uklidňovali, poseděli na chodníku ještě po skončení zápasu a dopili pivo.

Chlapec se sice snažil na chvilku statečně překonat proudy slz, ale smutek nad tím, že boj svých idolů o zlato neuvidí, mu zase vrátil na tváře bolestnou grimasu.

Tragédie se značila i na dalších dětských obličejích. Desetiletý Adam a jeho kamarád Martin se spolu ani nebavili. Seděli a smutně koukali na plátno, kde vteřiny ubíraly čas české naději o postup do finále.

Fanoušci měli letos možnost hned na několika místech v metropoli sledovat venku hokejová klání. V klídku u pivka, na lavičkách nebo na trávníku polehávali velcí, malí skákali okolo nich, mávali vlajkami a tleskali rukavicemi v barvách národní vlajky.

Tak se fandilo v pozdním odpoledni ve sportovním areálu Gutovka v desáté městské části. Organizátoři ze střechy zimního stadionu svěsili velké plátno, proti němu postavili pár laviček a pípu se zlatavým mokem.

Po čtvrté hodině už nebylo kam si sednout, jen na trávník nebo na cestu, která areál protíná. Krátce po sedmnácté hodině asi pětistovku hokejových nadšenců, mezi nimiž převažovaly hlavně děti, probudila Eliášova gólová teč.

„Gól! Gól! Gól! Sportovní areál se otřásl trojnásobným výkřikem radosti. Gutovku včera neoblehli jen fanoušci, ale i sportovci. Ti byli výkřiky svých sousedů informováni o průběhu důležitého zápasu.

Radost ale zazněla jen jedinkrát a bohužel naposled. I když Patrik Eliáš přidal ještě jeden gól šest minut před koncem utkání, zdaleka tolik veselí fandícímu davu nepřinesl.

Čeští hokejisté totiž prohrávali o dva góly. Tři korunky záhy zvýšily náskok o další gól. Hlavy mnoha fanoušků sklesly do dlaní. Se skórem 5:2 minutu před koncem už nešlo nic dělat. Obličeje malých fandů jakoby číslům nechtěly uvěřit. S nepřítoným výrazem koukali na plátno s očekáváním zázraku. Ten se ale nekonal.

Českou trikolóru hokejisté dovedou na mistrovství k poslednímu klání. Zlato už neobhájí, fandit se tentokrát bude barvě bronzové.
Muž zemřel na náměstí před hokejovou obrazovkou

Smutně v pátek odpoledne skončilo sledování zápasu českého týmu se Švédy na hokejovém mistrovství světa prostřednictvím velkoplošné obrazovky na Staroměstském náměstí v centru Prahy. A to nejen kvůli prohře českého týmu. Mezi diváky také zemřel muž, který měl zranění na hlavě. Záchranářům se už oživit pacienta nepodařilo. Policisté nyní prošetřují, co se na náměstí odehrálo a zda na mužově úmrtí nemá podíl někdo další.

ČTK A REDAKCE PD