Sdružení Veřejnost vlasti si při svém vzniku v loňském roce dalo za cíl zvelebování zvlášť vybraných míst a upozorňování na hluboké stopy jedinců v české historii.

„Byli bychom rádi, kdyby se dokumenty uvedly v České televizi, protože především pro ni byly dělány. V současné době se povedou jednání, žádné konkrétní datum uvedení zatím nepadlo," řekl po premiéře ČTK režisér Ries.

2 dokumenty

Celovečerní dokument s hranými prvky Bedřich Smetana život žitý zaživa vznikl ve spolupráci s Ladislavem Mrkvičkou, který skladateli propůjčil svůj hlas, a je provázen Jitkou Molavcovou, která se v něm objevuje v několika rolích. „Smetana je od dětství mojí srdeční záležitostí. Pokud vím, tak Smetana v šesti letech hrál předehru k opeře Němá z Portici, já v šesti letech brnkala árie z oper Dalibor, Prodaná nevěsta, Hubička a tak dále. Už v deseti letech jsem znala jeho životopis, takže vím, že stejně jako já vyrůstal na pivovarském dvoře, oba jsme ve znamení ryb a našimi tatínky byli sládci jménem František," uvedla před premiérou Molavcová. Spolu s ní si premiéru nenechal ujít třeba Jiří Suchý a režisérka Olga Sommerová.

Druhý časosběrný dokument s názvem Zvelebení hrobu Bedřicha Smetany představuje rekonstrukci Smetanovy hrobky na Vyšehradě podle návrhu sochaře Petra Císařovského. Naposledy byla Smetanova hrobka v Praze rekonstruována na konci 80. let minulého století. Správě vyšehradského hřbitova byla renovovaná hrobka odevzdána v den, kdy bylo před 129 lety znovu po požáru otevřeno Národní divadlo v Praze.

Na vzniku dokumentů se podíleli mimo jiné kameramani Jan Heller a Josef Psohlavec, hudebním poradcem byl dirigent Libor Pešek.

Bedřich Smetana se stal ještě za svého života předním reprezentantem české hudby a národní kultury vůbec. Je tradičně označován za zakladatele moderní české národní hudby a výrazně ovlivnil následující generace českých skladatelů. Jeho dílo i životní osudy se těší značné pozornosti u posluchačů a pronikly i do všeobecného povědomí. Ve světovém měřítku se však zájem o Smetanu nerovná proslulosti Antonína Dvořáka nebo Leoše Janáčka.