Fanoušci nizozemského týmu se na Staroměstském náměstí začali scházet ve čtvrtek před 16. hodinou v hloučcích. Pivo si přinesli v igelitových taškách. Náměstím občas zněl opilecký zpěv v cizim jazyce. Krátce nato bouchla první dýmovnice. Pyrotechnika explodovala několikrát, policisté však proti výtržníkům rychle zasáhli. "Na Staroměstském náměstí policisté zajistili jednoho muže pro přestupkové jednání v podobě použití pyrotechniky," napsala policie na svůj Twitter.

Policie chvíli blokovala přístup na Staroměstské náměstí ve směru do ulice Franze Kafky. Krátce po 16. hodině vyrazil dav podnapilých fanoušků za hlasitého zpěvu do Vršovic. V Kaprově ulici létaly dělobuchy, vstup do metra byl zablokovaný. Jak uvedla Pražská integrovaná doprava (PID) na svém Twitteru, kvůli pochodu fanoušků projížděly soupravy metra linky A stanici Staroměstská. Provoz metra byl obnoven po 17. hodině. Omezení vzniklá pochodem se přesunula do autobusového provozu v úseku mezi Želivského a Slavií. 

Fanoušci po půl šesté v podvečer pochodovali za doprovodu těžkooděnců ke stadionu od stanice metra Želivského Bělocerkevskou ulicí, kterou ucpali. V okolních ulicích kvůli pochodu kolabovala doprava. 

Po 17:45 se již fanoušci dostali na stadion, před ním došlo k několika menším potyčkám. "Policisté dohlédli na přesun asi dvou tisíc příznivců hostů ze Staroměstského náměstí ke stadionu. Jak jsme předpokládali, neobešlo se to bez komplikací, policisté museli několikrát zakročit a za použití donucovacích prostředků zajistit několik osob pro přestupkové jednání," napsala policie na Twitter.

Celkem policisté zajistili 11 osob pro přestupkové jednání. Devět z nich pro použití pyrotechniky, jednoho pro neuposlechnutí výzvy a jednoho pro přestupek proti veřejnému pořádku.

Kolem 18. hodiny PID ukončila odklon autobusových linek vlivem pochodu. "Přetrvávají však zpoždění," upozornila na Twitteru.

Před devátou hodinou večer infomovala policie na twitteru, že zápas skončil a diváci odchází ze stadionu. "Policisté budou dál v pohotovosti a dohlížet až do rána na veřejný pořádek v ulicích Prahy," uvádí zpráva. 

Podle policejního mluvčího Jana Daňka se na opatření podílí několik stovek policistů z pořádkové, kriminální, dopravní i cizinecké služby, antikonfliktního týmu, speciální a krajské pořádkové jednotky a v neposlední řadě i policisté se psy a na koních. K dispozici je i policejní vrtulník. Přítomni jsou i příslušníci pořádkových jednotek z Brna, Plzně a Ústí nad Labem.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba pomáhá české policii i sedm nizozemských kolegů. Městská policie poskytuje součinnost. Přípravy prý probíhaly měsíc a půl. "Do Prahy zamířilo cca 3000 nizozemských fanoušků fotbalu. O přijatých opatřeních pro dnešní večer jsem mluvil s krajským ředitelem Policie ČR i s velvyslancem," napsal Hřib na Twitter.

Na divoké nizozemské fanoušky se chystali i pořadatelé na fotbalovém stadionu Slavie. Před sektorem, kam mají vstupenky příznivci hostujícího mužstva, vyrostly zábrany s ostnatým drátem. Od fanoušků pražské Slavie je oddělil policejní kordon.

"Kvůli těm chuligánůn nám nejela tramvaj, poslední zastávky jsme došli raději pěšky. Tohle je asi poslední fotbal, my jsme si to přišli užít," sdělila Pražskému deníku jedna z fanynek Slavie.  

Na tři tisíce fanoušků dorazilo do Prahy již ve středu. Podle zjištěných informací holdovali alkoholu v centru metropole. Včera večer pak fotbaloví výtržníci zranili na Staroměstském náměstí turistku neodborně vypálenou pyrotechnikou. Nebezpečného pyromana zadržela policie pro podezření z přestupku, hrozí mu až dva roky vězení.  

„Na Staroměstském náměstí byla pyrotechnikou zraněna žena. Utrpěla úraz ruky, její zranění nebyla naštěstí vážná. Transportovali jsme ji do nemocnice," uvedla Jana Poštová z pražské záchranky.   

Jedno z letadel, kterým fanoušci do Prahy přiletěli, řídil dokonce jako druhý pilot nizozemský král Vilém-Alexandr.   

Nizozemští fanoušci naposledy nechvalně prosluli násilnostmi v Nizozemsku v druhé polovině října, kdy došlo ke střetu mezi příznivci Feyenoordu a fanoušky Unionu Berlín. Policie tehdy zadržela 75 lidí. Utkání začne v Edenu ve čtvrtek v 18:45. Ke vstupu na stadion je zapotřebí dokončené očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v posledních šesti měsících. Slavia navíc vzhledem k aktuální pandemické situaci zastavila veřejný prodej vstupenek.