Julie byla bezprostřední a přátelská studentka gymnázia. Nezkazila žádnou legraci, ráda lidem pomáhala, nechyběla jí odvaha a velkorysost. Jenomže jednoho dne do školy nepřišla. A pak už nikdy. A přestože spolužáci věděli o tom, že je nemocná, její smrt je všechny hluboce zasáhla. Julie trpěla cystickou fibrózou.

Toto závažné onemocnění je dědičné a postihuje zejména dýchací a trávicí soustavu. Je pro ně charakteristická tvorba abnormálně hustého hlenu, který znemožňuje odkašlávání. V hlenu se tím pádem množí bakterie a způsobují trvalý zánět. S tím souvisí i to, že slinivka břišní nemůže uvolňovat enzymy potřebné k trávení. Děti nemocné cystickou fibrózou jsou proto velmi hubené, přestože hodně jedí, špatně se jim dýchá. Příznačné pro tyto děti je i nadměrná tvorba velmi slaného potu, proto se jim často přezdívá „slané děti“.

Ročně se v České republice narodí zhruba 30 až 40 dětí nemocných touto neléčitelnou chorobou. Nemocní musejí několikrát denně podstupovat pravidelné inhalace, častou berou i nákladná antibiotika. Chorobu provázejí i další zdravotní komplikace jako diabetes, osteoporóza, u mužů i neplodnost.

Na onemocnění má upozornit pátý ročník multižánrového festivalu Pozdní sběr. Charitativní festival dostal své jméno podle snahy organizátorů nasbírat co největší finanční obnos a věnovat ho nějaké charitativní organizaci nebo nadaci. Naposledy se podařilo vybrat zhruba 20 000 korun na Dětské krizové centrum.

Celodenní festival vypukne dnes od 16. hodin v klubu Rock Café na Národní třídě. Hudební produkci obstarají kapely Priessnitz, Eggnoise nebo Ester Kočičková, chystá se i autorské čtení Petry Hůlové, promítání filmu 300:Bitva u Thermopyl a návštěvníci se mohou těšit také na divadlo a módní přehlídky. Nebudou chybět ani festivalové tržiště s indickou kuchyní, bio produkty nebo oblečením a doplňky. Vstupné bude věnováno Klubu nemocných cystickou fibrózou.

SOŇA KACEROVSKÁ