Podobně jako bujná rostlina se rozrůstá i samotný konopný festival, zvyšuje se počet návštěvníků i zájemců z řad vystavovatelů. Na letošní devátý ročník Cannafestu se jich chystá 280 z celého světa. „K vidění budou novinky z oblasti konopné léčby a pěstování, ale zastoupeno bude i využití rostliny jako cenného přírodního zdroje, to znamená, že nebude chybět konopná kosmetika, oblečení, potraviny nebo třeba ekologické stavební materiály,“ uvedla pro Pražský deník mediální zástupkyně festivalu Barbora Bláhová.

Tisková zpráva dodává, že akce v areálu PVA Expo Letňany nabídne ukázky pěstební techniky, semínek či vaporizérů. Během víkendu vystoupí specialisté, vědci a lékaři s přednáškami, které by měly informovat veřejnost zejména na léčebné využití konopí. Zvláštní prostor bude podle pořadatelů věnován také panelové diskuzi na téma využití konopného výtažku v praxi.

O osvětu se pokusí rovněž zástupci oborových médií či neziskových organizací. Součástí programu budou rovněž workshopy a koncerty českých i zahraničních interpretů - znít bude hlavně reggae, které je v podstatě „trávou“ prorostlé. Cannafest v Letňanech slibuje pestrobarevné vyžití a zváni jsou skutečně všichni. „Rodiny s dětmi potěší klidný prostor s herní zónou, přebalovacím pultem a zajištěným hlídáním pro děti od dvou let,“ informuje Bláhová.

Gratulace Kanadě

Jedním z hlavních témat nevyhnutelně bude legalizace. Organizátoři v půlce října gratulovali Kanadě. Tamní vláda rozhodla, že si lidé starší 18 let (některé provincie stanovily věkovou hranici na 19 let) budou moct koupit až 30 gramů konopí a pěstovat doma čtyři rostliny. Kouřit marihuanu (získává se usušením květenství samičích rostlin a obsahuje léčivou a zároveň psychotropní látku THC) lze beze strachu z postihu rovněž v některých amerických státech.

close Začíná třídenní veletrh konopí a léčivých bylin Cannafest 2018. info Zdroj: Cannafest, Facebook zoom_in V Evropě je svým liberálním postojem k této měkké droze známé Nizozemsko. Švýcarský Lidl nabízel na jaře v obchodech konopné produkty. Marihuana ze supermarketu však obsahovala méně THC a joint vyšel příliš draho. Příznivá není ani cena léčebného konopí, které od roku 2013 mohou čeští lékaři z různých oborů předepisovat pacientům. Státní ústav pro kontrolu léčiv však marihuanu dovážel, oficiální pěstování konopí v tuzemsku by mělo snížit náklady.

Česká pirátská strana zahájila na konci léta ve Sněmovně debatu o návrhu na legalizaci, předkladatel Tomáš Vymazal byl původně mezi hosty Cannafestu, ale nakonec se podle pořadatelů nezúčastní. Ačkoliv Piráti po obědě v tiskové zprávě oznámili, že budou mít v Letňanech vlastní stánek, kde budou politici s lidmi diskutovat. Vymazal během soboty na sociální síti potvrdil příchod s tím, že Cannafestu se zúčastní všechny tři dny.

„Připravovaný návrh počítá s tím, že každý dospělý bezúhonný člověk si bude moct vypěstovat a sklidit až pět rostlin a usušit, zpracovat a přechovávat až 1250 gramů sušiny. Mimo bydliště chceme povolit možnost držet až 30 gramů konopí. Právě Cannafest je poslední příležitostí vyjádřit svůj názor na regulaci konopí prostřednictvím veřejné konzultace, a to buď online, nebo offline přímo na stánku Pirátů. Poté předložíme hotový návrh zákona vládě,“ uvedl poslanec Vymazal.

Organizátoři pražského festivalu vnímají současnou legislativu v Česku jako „poměrně represivní a zastaralou“. A byť se podle Bláhové nesnaží o aktivistickou činnost, jsou zastánci legalizace. Původně je měl podpořit osobně Robert Veverka, předseda spolku Legalizace.cz však nejspíš nedorazí.

Na akci bude i policie

„Legalizaci konopí vidíme do budoucna jako jediné rozumné řešení. Jak je v posledních letech patrné zejména ve státech USA, které konopí legalizovaly, nebo nově třeba v Kanadě, legalizace s sebou přináší nejen zpřístupnění konopí nemocným a omezení černého trhu, ale také pozitivní ekonomický přínos v podobě příjmu z daní, vytváří nové pracovní příležitosti a v neposlední řadě vede ke snížení výdajů na zbytečnou represi uživatelů konopí," tlumočila postoj pořadatelů Bláhová.

Pražská policie chystá každoroční standardní opatření. „Kolegové budou dohlížet na dopravu a veřejný pořádek v okolí akce, protože tato akce bývá spojená s velkou kumulací osob,“ řekl Pražskému deníku policejní mluvčí Jan Daněk. I když pořadatelé veřejnost opakovaně upozorňují na možné problémy se zákonem, dá se očekávat, že policisté při kontrolách také letos odhalí přestupky či trestné činy.