Slavnost si nenechalo ujít několik desítek návštěvníků. Otec oslavenců jednadvacetiletý žirafí samec Šimon ale chyběl. „Je to zasloužilý samec, který zplodil několik mláďat. Už je ale starší, nervóznější a zvyklý na určitý režim. Do výběhu jsme ho raději nepustili, aby ve skupině někoho neporanil,“ objasnil jeho absenci ředitel zahrady Petr Fejk.

Žirafí babyboom

Čerstvě pokřtěného Fausta si někteří návštěvníci pletli s menšími přírůstky. Od konce srpna 2007, kdy přišel na svět, se totiž v zoo narodily další dvě žirafy. Nejmladší je teprve týden stará. „Za poslední dva roky máme v zahradě doslova žirafí babyboom. Světlo světa tu spatřilo hned deset mláďat. Dříve jsme měli tak jedno dvě do roka,“ řekl Fejk. Podle něj je to ale někdy alchymie, protože chov ohroženého druhu, jakým žirafy Rotschildovy jsou, nejde naplánovat.

Ve volné přírodě žije asi 400 zvířat, pražská zahrada jich chová 17. Žirafy žijou ve dvou skupinách. O jednu pečuje samec Šimon a o druhou Johan. Každý z nich má několik potomků s různými samicemi. „Přeju tedy Faustovi šťastný život v harému,“ řekl při přípitku kmotr Milan Šteindler. Slíbil, že do zoo teď bude chodit častěji. „My se o kmotřence budeme starat a připsívat na jeho chov,“ doplnil děkan 1. lékařské fakulty Zima. Při výběru jména se prý ve spolupráci s jinými zdravotníky inspiroval domem na Karlově na náměstí, který využívají jako své zázemí.

Dlouháni měli vstup zdarma

Díky oslavám v Africkém domě měli v sobotu do zoologické zahrady muži měřící více než dva metry a ženy vysoké nejméně 180 centimetrů vstup zdarma. Všichni se ale museli u vchodu poctivě přeměřit. Například ředitel Fejk by neprošel, do dvou metrů mu totiž kousek chybí.