Radní Prahy 1 se v pondělí usnesli na aktualizaci Návštěvního řádu pro Vrchlického sady. V parku podle ní platí zákaz přespávat, nocovat a stanovat. Bez povolení se v okolí nádraží budovy v centru metropole nesmějí pořádat propagační, reklamní či jiné akce – „zejména organizovaný výdej stravy“, zní nový dodatek schváleného dokumentu.

Zastupitel Kučera, jenž je členem Strany zelených, na oficiálních facebookových stránkách v sobotu návštěvní řád sdílel a napsal velmi emotivní příspěvek. „Rok jsem se snažil, aby v parku u hlavního nádraží pravidla platila nějak lidsky,“ napsal v úvodu. „Třeba že všechno nezakážem. Že lidi bez domova nebudou vyháněni pryč, když nemají kam jít. Že místo násilí a nenávisti nabídneme cesty ven z mizérie, práci, bydlení a férová pravidla. Že policie nebude tupý nástroj šikany, ale nějaký řekněme spravedlivý dohlížitel, rádce i pomocník,“ dodal komunální politik.

Podle Kučery se za předchozího vedení městské části, kdy byl zastupitel za volební koalici Zelená pro jedničku s Piráty a uskupení My, co tady žijeme součástí – na začátku roku 2020 odvolané – rady pod vedením exstarosty Pavla Čižinského (Praha 1 sobě), tolerovalo přespávání bezdomovců na okraji „feťácké loučky“.

Analýza situace bezdomovectví v Praze
Agentura Median pro Centrum sociálních služeb Praha s pomocí dotací z Evropské unie vypracovala rozsáhlou studii, podle níž bezdomovectví a bytová nouze se týkají přibližně 20 000 obyvatel hlavního města. Navíc pouze čtvrtina bezdomovecké populace má v Praze trvalé bydliště. Velkou skupinu tvoří Slováci. Mnoho bezdomovců trpí zdravotními problémy. Výzkum poukazuje na „bílá místa“ – tedy oblasti bez pokrytí sociálními službami – i na „úzká hrdla“, tedy slabiny, celého systému. Celý dokument najdete ZDE.

Radnice dle zastupitelova vyjádření také komunikovala s dobrovolníky a humanitárními organizacemi ohledně rozdávání stravy. „Připravovalo se umístění kamenného stolu určeného pro rozdávání pokrmů potřebným,“ uvedl Kučera, který se profesně zabývá občanským soužitím a segregací obyvatel. „S hlavním městem se hledala nová místa pro sociální služby lidem bez domova, jak překonat odpor okolních městských částí, aby všechna tíha problému nespočívala na Praze 1 a Praze 7,“ upozornil opoziční zastupitel s obavou, že díky novele návštěvního řádu Vrchlického sadů vznikne prostor pro pokutování ze strany strážníků městské policie.

V závěru příspěvku si ulevil: „Praha 1 se oficiálně vrátila k tupé restrikci. Zakázáno, zakázáno. Pěkně v duchu pravičácké exkluze a fašismu. Problémy se stejně nevyřeší, ale bude u toho víc nespravedlnosti a násilí. Jednoduchá řešení jsou řešení hloupá.“

Následná diskuze, do níž se zapojili občané i politici, řeší otázku bezdomovectví hlavně v politologické rovině jako střet pravice a levice. Kučera konzervativní postoje některých diskutujících odsoudil kvůli jejich spojení s „fašizující pravicí“.

Slovník jak bolševici v roce 1950, vyčetl historik

„Fašizující pravice? Vy máte slovník jak bolševici v roce 1950. Skutečně je to nutné tyhle historické pojmy používat? Chápu, kdybyste napsal třeba asociální politika, necitlivá atd., ale tohle je hnus a neúcta k skutečným obětem totalitních systémů,“ namítl historik Petr Blažek. V dalších komentářích Blažkovi naopak předhazují, že mnoho lidí automaticky politiku Zelených nebo Pirátské strany „škatulkují“ do kolonky komunismus.

„Myslím, že musíme být obezřetní jak před nadužíváním těchto slov, tak před strachem označit projevy fašismu za projevy fašismu. Zákaz rozdávání jídla lidem v nouzi už za mě na ty hnědé dveře povážlivě klepe,“ přidal Matěj Michalk Žaloudek, koaliční zastupitel Prahy 3. Tamní Zelení mají boj proti bezdomovectví zapsaný také v předvolebním programu.

S ukončením bezdomovectvím pomáhá rovněž pražský magistrát – především díky radnímu pro bydlení Adamu Zábranskému (Piráti). Na jeho návrh v červnu radní schválili druhou fázi projektu humanitárního ubytování pro osoby bez domova. Vedení metropole totiž v první fázi v souvislosti s koronavirovu nákazou nabídlo bezdomovcům nocleh v prázdných hotelech či penzionech.

Ještě předtím magistrátní radní Hana Kordová Marvanová (STAN/Spojené síly pro Prahu) přitom Piráty a Prahu sobě Jana Čižinského kritizovala v rozhovoru pro CNN Prima NEWS kvůli sporům ohledně družstveního spolkového bydlení, které se podařilo na radě i zastupitelstvu hlavního města schválit až teď v prosinci.

Bezdomovci v hotelu? Luxus, míní radní Kordová Marvanová

„Jsou oproti nám hodně vlevo. Nepodporují osvědčené liberální koncepty. Namísto toho předkládají věci, které jsou pro velmi malou skupinu lidí jako například ubytovávání bezdomovců za peníze Prahy v hotelích a hostelech. Podle mě je velký luxus, aby bezdomovci bydleli v hotelích, zatímco střední vrstva, aby na ten hotel ani neměla,“ prohlásila Kordová Marvanová.

Nebylo by však správné zjednodušit problém bezdmovectví jen na politický střet pravice vs. levice. Jak zastupitelovi Kučerovi názoroví oponenti vyčítají, nepředložil Zelený politik žádné konkrétní řešení. Přitom podle průzkumu agentury STEM/MARK, který vznikl koncem srpna na objednávku Sdružení Nového Města pražského, jedenáct procent lidí odrazuje od života v centru metropole špína, nepořádek a zápach – a ty jsou často spojeny právě s lidmi bez střechy nad hlavou.

„Sherwood“ každopádně patří dlouhodobě k místům, kterým se (i kvůli bezdomovcům popíjejícím alkohol a požívajícím drogy) snaží většina lidí vyhnout, což při příjezdu do železniční stanice Praha hlavní nádraží není úplně jednoduché. Radnice centrální městské části řešila různé komplikace a hledala systémová řešení v minulosti už několikrát.  

Možná pomůže revitalizace Vrchlického sadů, která se plánuje v souvislosti s plánovaným vybudování tramvajové tratě od Národího muzea kolem budovy hlavního nádraží.