Nejdříve trocha historie. Trhy v původní podobě byly vyhlášené. Na východní straně kostela sv. Cyrila a Metoděje se každou sobotu rozprostírala spousta stánků s širokým sortimentem. I farmáři se rádi účastnili, jelikož věděli, že budou mít žně.

Především díky nízkému nájmu za prodejní místo mohli držet ceny svých výrobků na přijatelné úrovni, takže zde fungovala klasická win-win strategie. Kvalitní zboží za solidní ceny přilákalo spoustu spokojených zákazníků, kteří nakupovali a stánkaři dělali zisk na velkém obratu.

Po volbách v roce 2014 nastoupila na radnici Prahy 8 nová garnitura. V roce 2015 prošlo Karlínské náměstí velkou revitalizací a trhy byly obnoveny 7. listopadu. Dle tvrzení tehdejší místostarostky Borhyové (ANO) dříve radnice na pořádání trhů doplácela zhruba milion korun ročně, což se jí zdálo moc.

Postupný zánik

Ve výběrovém řízení tak byla jako pořadatel farmářských trhů vybrána firma Mercato Farm, která je zajišťovala zhruba do poloviny roku 2016. Ještě nějakou dobu zůstaly na východní straně kostela, ale stánkařům se zvedl nájem na nějakých 800 až tisíc korun za den, což pro ně přestalo být ekonomicky zajímavé. Někteří přestali úplně jezdit, jiní výrazně zdražili, což postupně vedlo k úbytku návštěvníků.

Od září roku 2016 trhy provozovala firma Food Event. Ta je přesunula na západní stranu kostela. Od té doby stánky postupně ubývaly, až jich zbylo naprosté minimum s nabídkou předražených moštů, kávy, zákusků nebo hamburgerů.

Pivo dočasně zmizelo zcela, víno bylo jen lahvové, jídla typu bramborák nebo klobása také nebyla. Samozřejmě výjimkou byl možná jeden stánek rodiny Zalabákovy se zeleninou za řekněme přijatelné ceny a třeba auto Farmy Němcových. Takže mezi pár stánky pár lidí.

Slepička bez zlatých vajec

Pokud si radní Borhyová myslela, že v karlínských trzích našla slepičku snášející zlatá vejce, šeredně se mýlila. "Po odečtení nákladů na provoz ze strany Prahy 8 společnost Food Event prakticky žádný nájem neplatila," říká současný radní pro kulturu Michal Švarc (Patrioti pro Prahu 8).

Firma ke konci loňského dala radnici výpověď. "Jako důvod společnost uvedla ekonomickou nedostatečnost a neschopnost dodržet dohodnutý záměr, tedy farmářské trhy," doplnil.

A co bude dál? "Forma ´farmářských´ trhů je bohužel v Karlíně, kde podobné produkty prodává leckterá kamenná prodejna, překonána. Praha 8 plánuje od Velikonoc pod názvem ´Karlínské soboty pod platany´ pořádat novou formu trhů, při kterých se budou především prezentovat lokální obchody, restaurace nebo kavárny," prozradil výhled do budoucnosti Švarc.

Vše ukáže čas

Sortimentem by mělo být především jídlo, pití a pochutiny. Vše bude doplněno o možnost grilování a stolní sestavy, na které si Karlínští mohou přinést i produkty z domova a dát si vzájemně ochutnat osobně vyrobené produkty.

Podle radního akce zůstane na západní straně kostela. Pořádat ji bude odbor kultury, náklady by měly činit zhruba 15 tisíc korun za každou z nich. Ty by ale měly pokrýt poplatky za stánky, které jsou určeny na 500 korun za den.

"V Karlíně je velké množství kvalitních restaurací, kaváren, pekáren, cukráren, vináren apod. Je to pro ně možnost prezentace jejich kamenných provozoven a zajímavého zisku z prodeje nad rámec jejich běžného podnikání. Přihlásit se samozřejmě mohou i účastníci původních trhů," uzavírá Švarc.

Jak vše dopadne ukáže čas. Faktem je, že původní trhy jako místo sousedského setkávání fungovaly. Se spoustou stolů a lavic, v krásném prostředí. Jen si člověk nemusel buřta na opečení donést sám, ale mohl si ho koupit. Třeba se akce uchytí a vrátí se do své původní krásy i s rozumnými prodejci výtečného zboží.