Hlavní nádraží v Praze je významnou secesní památkou a je prohlášeno za národní kulturní památku. Kavárna byla původně odjezdová hala, dnes slouží nejen jako místo k posezení při čekání na vlak, ale je i památkou na architekta historické budovy nádraží Josefa Fantu. Je charakteristická vysokou kupolí, jejíž stěny zdobí typické secesní motivy i sochy připomínající česká města, do nichž v době vzniku nádraží vedla dráha z Prahy. Interiéry vyzdobili sochaři Stanislav Sucharda a Ladislav Šaloun.

Dnešní nájemce kavárnu provozoval od dubna roku 1997 a jak připomínají cedulky, které v ní nyní visí v češtině a angličtině, provoz skončí 31. srpna. Nájemce se snažil zachránit fresky, skleněné vitráže, plastiky, okna, dveře a další prvky. Prodejní okénka původních pokladen změnil na výstavní vitríny a na zdi zavěsil obrazy Josefa Fanty a císaře Františka Josefa. Své místo zde mají i dvě historické telefonní budky a hodiny s měřením světového času.

Servírka, která v kavárně pracovala skoro 15 let, řekla, že se jí v tomto prostředí moc líbilo. „Prý by to mělo být za rok opravené," uvedla. Prostor kavárny by měla rekonstruovat společnost Grandi Stazioni, která budovy Českých drah získala za své investice do pronájmu na 30 let. Její vyjádření se ČTK nepodařilo získat. Budova je památkově chráněná, celá rekonstrukce tedy musí mít dohled památkářů a není zřejmé, jak dlouho může trvat.

Mluvčí Českých drah Radek Joklík řekl, že po rekonstrukci nové budovy nádraží má nyní přijít na řadu oprava i celé budovy historické. „Ještě se o všem jedná, budeme budovu předávat a během podzimu by se měla zahájit rekonstrukce," řekl. Podle mluvčího by měla i po ní být v prostorách pod obrovskou kupolí kavárna.

V kavárně se v uplynulých letech konaly i výstavy, taneční představení Antonie Svobodové, několik módních přehlídek, natáčely se tu reklamy i videoklipy a interiéry Fantovy kavárny se objevily i v několika filmech zahraničních produkcí.