„Vzhledem k tomu, že se u nás nákaza rozšířila později, můžeme využít všech dostupných poznatků z jiných zemí, hlavně z Itálie a Číny, a připravit se tak, abychom byli schopni zvládnout první nápor kriticky nemocných pacientů,“ řekl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.
Na zajištění provozu 20 ventilovaných lůžek bude pro 24hodinový provoz potřeba cca 160 sester a 30 lékařů. Své stálé místo zde bude mít i hygienik. „Připravujeme se na zcela novou situaci. Bude to náročné, avšak pevně věříme, že to dokážeme zvládnout. Sestry umí být i ve vypjatých situacích disciplinované a dobře spolupracovat,“ říká náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Jana Nováková.
Dalších 40 lůžek pro pacienty s covid-19, u kterých bude nutné zajistit kyslíkovou terapii, bude umístěno ve vedlejší budově Pneumologické kliniky, a to v rámci jednoho samostatného patra.
90 lůžek v celé zemi
Pokud bude nutné u pacientů s covid-19 přistoupit k operačním výkonům, budou se provádět na dvou až třech speciálně vyčleněných operačních sálech a pooperační péče bude poskytována na speciální pooperační stanici.
Po operaci je v plánu pacienty hospitalizovat na pokojích standardních oddělení jednotlivě, bude-li to možné z hlediska kapacity. Možnost zajištění nadstandardů se nyní ruší.
Speciálních ventilačních lůžek by mělo být kvůli koronaviru v zemi zřizeno asi 90. Kromě motolské nemocnice je chystají podle rozhodnutí vlády v Nemocnici na Homolce a v Brně. Cílem této centralizace nemocných je zabezpečení adekvátní péče s co nejlepším výsledkem.