Podle webu ministerstva zdravotnictví bylo celorepublikově k sobotnímu dni hospitalizováno 516 pacientů, u nichž byla infekční nemoc covid-19 diagnostikována. Z toho 94 lidí je ve vážném stavu nebo vyžaduje intenzivní péči.

V pondělí Vojtěchův vládní resort s odkazem na prezentaci profesora Vladimíra Černého, jenž vede klinickou skupinu při ministerstvu zdravotnictví řešící koronavirus, uvedl, že v Česku je přes tisíc volných lůžek intenzivní péče (ARO + JIP) a současně je dostupných také 7870 postelí s kyslíkem. Podle Černého a spol. má „významné rezervy“ i přístrojová kapacita.

Ovšem některá svědectví z praxe hovoří o blížících se rizicích. On-line dispečink intenzivní péče, který na Vojtěchův pokyn od dubna nařizuje šéfům nemocnic pravidelně aktualizovat počet pacientů s koronavirem tak, aby měly zdravotnické záchranné služby přehled, zatím není volně přístupný. A dosud nefungoval, jak by bylo potřeba.

Premiér Andrej Babiš
Andrej Babiš: Apeluji na lidi, aby covid brali vážně

„Aktuálně máme 21 nemocných s covidem-19, z toho pouze jeden je v těžkém stavu na jednotce intenzivní péče a vyžaduje připojení na plicní ventilátor. Ostatní pacienti mají lehký průběh nemoci, jejich léčba probíhá maximálně s podporou kyslíkové terapie. Škála ročníků narození těchto pacientů začíná rokem 1929 a končí rokem 1950. Máme sice i několik pacientů mladšího věku, ti však mají vysloveně lehký průběh nemoci a hospitalizováni jsou z toho důvodu, že mají i jiné zdravotní komplikace,“ uvedl v pátek šéf motolské nemocnice Ludvík. „Proti této realitě postavme fakt, že denně utrácíme 34 milionů korun za 20 tisíc testů,“ dodal ředitel největšího zdravotnického zařízení v Česku.

Hlídač státu zveřejnil kompletní data

Exministr zdravotnictví a společný kandidát ČSSD a ANO do Senátu v Praze 5 se už minulou neděli nad článkem webu Neovlivni.cz rozčiloval, že se z covid-19 dělá „politikum“ a chtějí se na něm „přiživit úplně všichni“. Novinářka Sabina Slonková totiž v textu píše, že lůžka na infekčních odděleních už byla vesměs zrušena (nebo jsou plná) a specializované nemocnice nechtějí přijímat pacienty.

Bez sester to můžeme zavřít

„Pro představu: teď se uzavírají školy, hned několik sester bude muset odejít na ošetřovačku. Když se to rozjede ve velkém a budeme bez sester, můžeme to zavřít,” citoval anonymně Neovlivni.cz šéfa jedné z nemocnic. Jelikož jsou „špitály” finančně vázány na stát, netroufne jejich vedení zveřejnit konkrétní pracoviště ani jména.

Podle Slonkové byl reálnými čísly zaskočen i sám ministr Vojtěch, který začal volné kapacity pro případný strmý nárůst těžkých případů koronavirové nákazy řešit až 12. září. Pro nemocnice je rovněž nejasný manuál ministerstva zdravotnictví.

Fakultní nemocnice v Motole se stará o pacienty nakažené infekcí COVID-19.
VIDEO: Fakultní nemocnice v Motole jako bitevní loď, která má zastavit infekci

Přitom už na začátku měsíce upozorňoval soukromý lékař z Mostu, který má twitterový účet s přezdívkou Simmar a podle popisku v profilu působí rovněž na urgentním příjmu a záchrance ve středních Čechách, na neochotu pražských nemocnic brát pacienty pozitivní na covid-19.

V tomto týdnu pak tweetoval o případu, kdy odmítli lékaři z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) FN Motol přijmout pacienta na umělé plicní ventilaci z ARO v nemocnici v Hořovicích, která disponuje pouze pěti postelemi pro pacienty vyžadující intenzivní péči. Podle mosteckého doktora byla tato osoba pozitivně otestována v jiné středočeské nemocnici.

Zmíněné statistiky o volných lůžkách uváděly k pátečnímu večeru, že v Motole je 38 volných lůžek na JIP/ARO (z celkových 216) a standardních lůžek s kyslíkem zbývalo 237 (z celkových 1264). Petr Šimeček z firmy Keboola však prostřednictvím sociální sítě kritizoval ředitele Ludvíka, že data neaktualizuje.

„Já pana ředitele neřeším, stačí mi, když bude plnit své povinnosti a nelakovat naší – velmi špatnou –  situaci na růžovo,” uvedl Šimiček, jenž byl iniciátorem skupiny dobrovolníků COVID19CZ nabízejících premiéru Andreji Babišovi (ANO) pomoc při řešení koronavirové krize. Jenže menšinová vláda opřená o podporu komunistů toho nedokázala využít.

Rovněž Ludvík se ohradil proti „ošklivé fake news” a zpochybnil lékařské vzdělání svých kritiků. Sám přitom medicínu nevystudoval. Marné žádosti o přeložení pacientů ze středočeských nemocnic do větších pracovišť navíc potvrdil na základě zkušeností kolegů také gynekolog Jiří Vojtěch.

„Pro české nemocnice je covid ztrátový. Kdyby to bylo tak lukrativní jako například léčba neplodnosti, o pacienty by byla rvačka. Takhle při snaze o odeslání pacienta narážíte na samé 'máme plno',” hodnotí současný stav doktor Vojtěch.

Reálná čísla místo katastrofických dojmů

Ředitel FN Motol v twitterové diskuzi odpověděl, že zmiňovaný případ prověřil na tamní KARIM i u ředitele nemocnice v Hořovicích a odmítl jeho pravdivost. „Pro info – ten den jsme převzali na ARO pacienta z Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích!” dodal Ludvík.

Na facebookové stránce, kde probíhá i jeho předvolební kampaň, veřejnosti pak sdělil, že „musí zaznívat reálná čísla a ne jenom katastrofické dojmy”. 

„Znovu opakuji, a řekl bych, že mezi řediteli nemocnic je na tom shoda, české zdravotnictví je opravdu robustní, dobré a připravené. Společně to chceme a musíme zvládnout! Nikdo z nás se covidu nebojí, ale všichni před ním máme respekt. Současnou situaci nebereme na lehkou váhu,” vzkázal ředitel Ludvík.

Podle Ludvíka tedy kolaps zdravotnického systému podobnýmu tomu, který nastal v březnu v části Itálie a děsil celý svět, nehrozí. Jeho pře s doktory však ukázala na jeden znepokojivý fakt. Nedá se totiž spolehlivě ověřit, kde je pravda. Oficiální data reflektující skutečnost chybí. A zmatky mezi politiky částečně potvrdil ve čtvrtek i jeden z magistrátních lídrů Jan Čižinský (Praha sobě).

Starosta Prahy 7 informoval po jednání pražských radních s hygienickou stanicí, že pokud se situace nezlepší, v listopadu dojdou nemocniční lůžka a hlavně personál. O pár hodin později k příspěvku dodal: „Hygiena nyní své tvrzení zmírnila s tím, že kapacity v Praze jsou dostatečné a je možné další přidat, na čemž budeme spolupracovat.” O den později nastal v metropoli chaos kvůli tomu, že primátor Zdeněk Hřib (Piráti) „zavřel” i střední školy, což později hygienici odmítli.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) cestuje v MHD s rouškou, jak nařídil všem.
Primátor kvůli covid-19 "zavřel" střední školy. Zmátl rodiče i ředitele