Prahu čeká nejtěžší zkouška letošní zimy v podobě nejmrazivější noci. Meteorologové varují před extrémně nízkými teplotami hlavně v noci ze soboty na neděli.
Na vině bude podle mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petra Dvořáka jasná obloha. Dvořák upozornil, že na některých místech v Praze a jejím okolí může rtuť teploměru klesnout až na neobvyklou hodnotu -25 stupňů Celsia. „Přes den se teplota udrží na snesitelných -6 až -10 stupňů. Vát by měl jen mírný severovýchodní vítr,“ sdělil Dvořák.
Děti, kardiaci a diabetici, pozor
Jaká úskalí může ledové počasí Pražanům nastražit? V první řadě se může jednat o zdravotní rizika a obtíže. Praktický lékař Jiří Schneider varuje: „Malé děti, kardiaci, diabetici i starší lidé by pro jistotu neměli vycházet.“ Těmto rizikovým skupinám hrozí podle Schneidera omrzliny. „Zejména kardiakům a diabetikům, protože ti trpí potížemi s prokrvením končetin,“ vysvětlil Schneider.
Profesor kožního lékařství Petr Arenberger včera pro Českou tiskovou kancelář uvedl, že delší pobyt venku, kde se teplota pohybuje v hodnotách okolo 20 stupňů Celsia pod bodem mrazu může být svým způsobem nebezpečný i pro zcela zdravé jedince. „Problém je v tom, že chlad tlumí bolest,“ říká Arenberger. „Když překonáme počáteční nepříjemný pocit, pak už chlad necítíme. Nervová vlákna pod -20 stupňů už v postižené (omrzlé pozn. red.) tkáni nevedou žádné bolestivé impulzy. Hlavně děti si to neuvědomí a mohou promrznout,“ varuje Arenberger.
Z jeho slov je patrné, že rodiče by měli na své děti dohlédnout například při zimních radovánkách. „Praha včera dostala nadílku v podobě čerstvého sněhu a děti jistě projeví zájem jít bobovat a sáňkovat. Rodiče by je měli teple obléci, nezapomenout na rukavice, samozřejmě čepice, ale také šály, nejlépe uvázané i přes nos. Rozhodně by také měli dohlédnout, aby děti nesáňkovaly příliš dlouho. Nechat děti hrát si ve sněhu za domem celé odpoledne by mohlo být riskantní,“ radí lékař Schneider. Nejproblémovější partií, kterou by si v průběhu mrazivého víkendu měly nejen děti ale i dospělí chránit, je obličej.
„Omrzliny hrozí hlavně partiím, více vzdáleným od srdce. Často omrzají také uši a nos. Lidé na to často zapomínají. Celodenní pohyb po městě s nezakrytou hlavou může mít vážné následky. Riskantní je také delší dobu běžkovat bez patřičné ochrany obličeje. Kromě nezbytné pokrývky hlavy a obličeje jsou vhodné i mastné krémy na kůži. Nikoliv však hydratační. Voda v nich obsažená by mohla výsledek jenom zhoršit,“ shrnul Schneider s odkazem na víkendové rekreační sportovce.
Silný mráz by mohl přidělat vrásky na čele také motoristům. Zvláště těm, jejichž automobil jezdí na dieselový pohon. „Kromě natankování polární nafty každopádně doporučuji do nádrže přidat aditivum, které je k dostání na všech čerpacích stanicích. Základem však je dobře nabita autobaterie,“ připomněl čtenářům Deníku Václav Král, provozovatel jedné z pražských benzínek.
Autobusy MHD mají potíže s topením
Připravenost na arktický víkend hlásí také městská a příměstská hromadná doprava. I když v některých pražských linkových autobusech může být podle včerejšího zjištění deníku Metro cestujícím pořádná zima. Autobusům MHD v mrazech totiž stále častěji selhává naftové topení.
V topení autobusů pražské MHD zamrzá nafta. Filip Drápal, mluvčí společnosti ROPID, která v Praze organizuje hromadnou dopravu musel konstatovat, že z těchto důvodů se v posledních dnech motory autobusů startují také přes noc, i když nejsou v provozu.
Mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková pak doplnila, že mráz by neměl narušit ani tramvajový provoz. „Navýšili jsme frekvenci kontrol výhybek i kolejí,“ sdělila Řehková.
Veterinářka Olga Novotná upozorňuje, že v mrazu trpí také naši domácí mazlíčci. „S pejsky jděte na procházku jen na nezbytně nutnou dobu a snažte se jim zamezit přístupu do vody. Hlídejte si i kočky, aby se moc dlouho netoulaly venku. Zvlášť v noci,“ radí Novotná. Kdo ovšem bude trpět nejvíce jsou lidé bez domova.
Mluvčí městských strážníků Jana Přikrylová už před časem ujistila, že její kolegové v mrazech intenzivně vyhledávají místa, kde se bezdomovci zdržují a kromě jiného je informují o možnostech přečkat mrazivou noc v přijatelných podmínkách.
Magistrát pro bezdomovce postavil už tři vyhřívané stany na Rohanském ostrově a jeden poblíž centra Naděje pod magistrálou U Bulhara. V non-stop provozu je také loď Hermes i prostory Armády spásy a již jmenované Naděje. Přesto se v současné době Bezdomovcům nabízí zhruba sedm stovek lůžek, což je vzhledem k odhadovanému počtu 4000 lidí bez domova nedostatečné.
Omrzliny nejčastěji postihují okrajové části těla, jakou jsou prsty, nos, brada a ušní boltce. Jejich závažnost závisí na délce venkovního pobytu, ale v extrémních případech mohou mít i trvalé následky. Jako prevence se doporučuje oblečení z více vrstev, teplé rukavice a ponožky. Naopak prstýnky a hodinky je lépe odložit, omezují průtok krve, stejně jako těsné rukávy. K omrzlinám jsou náchylnější kuřáci, proto v mrazech by kouřit neměli.
Věděli jste, že…
Pravý břeh Vltavy není závislý na dodávkách zemního plynu z Ruska teplo, které Pražanům hřeje v bytech je z velké části z hnědého uhlí z lomů v okolí Litvínova a Mostu.
V Elektrárně Mělník I, která vytápí cca 200 000 pražských domácností a řadu firem, v současných mrazech každý den spálí až 6 000 tun hnědého uhlí z dolů v okolí Litvínova a Mostu. To jsou cca 4 vlaky, které každý den vyjedou z dolů do elektrárny. Každý takový vlak měří 400 m, má zhruba 30 vagonů. Dohromady tedy cca 1 600 m (Václavské náměstí měří pro srovnání 680 m) a 120 vagonů.
V období, kdy Elektrárna Mělník I. nevyrábí tolik tepla, například v letních měsících, je to jen 2 300 tun spáleného uhlí. To je vlak a půl, tedy dohromady 600 m (cca jedno Václavské náměstí) a 45 vagónů.
Zdroj: Czech Coal, Pražská teplárenská