Závod Urban Challenge začal v 09.00 a závodníci startovali v takzvaných vlnách – například ve třetí vlně startující o půl hodiny později bylo 25 běžců. Vyběhli od školky v ulici U Vysočanského pivovaru k areálu Praga, kde na ně čekaly překážky jak ve venkovním prostoru, tak uvnitř budov, mimo jiné třeba v budově bývalé strojírny.

Účastní se také amatéři

Kromě trubkového labyrintu na dvoře Pragovky museli ve strojírně nejdříve zdolat automobily, z jejichž střech se zhoupli na provaze a přistáli na bednách. Pak na ně čekalo pole z pneumatik a úkol přelézt vysokou hradbu z beden. V dalším venkovním prostoru museli nosit pivní sudy, lézt po provazové síti či spustit se po tyči. Součástí běhu bylo rovněž zdolání železných kontejnerů na velkoobjemový od­pad.

Vedle elitních sportovců každý závod v Česku láká i stovky či tisíce amatérů. Ze 70 procent jsou to muži, přitažlivé jsou ale i pro ženy. „Láká je to samé co muže. Nejenom si jít zaběhat, ale trochu se u toho ušpinit, trochu se vydat," vysvětlil v rozhovoru s novináři jednatřicetiletý Petr Vinický, který byl loni na mistrovství světa v OCR (obstacle racing, česky překážkové závody), nejlepším Čechem.

Závody nabízí i variantu pro děti

Specialitou OCR závodů je i účast týmů, jejichž členové si mohou na trati pomáhat. Závody pro dospělé jsou často doplněny lehčí variantou pro děti. Češka Zuzana Kocumová, bývalá reprezentantka v běhu na lyžích, závod žen vyhrála. Další mistrovství světa bude v říjnu v Kanadě.

Na tratích od pěti kilometrů až do maratonské délky závodníky čekají desítky překážek. Musí se připravit kromě plazení blátem také na šplh po laně, ručkování po lešeních, přelézání až čtyřmetrových stěn nebo probíhání ohněm. Za nezvládnutí překážky jsou pokutováni – buď stovkami metrů, které musí uběhnout navíc, nebo 30 takzvanými angličáky, tedy cvikem, kdy se střídá klik s výskokem s rukama nad hlavou.

Závodník musí být psychicky odolný

Základem všech závodů je podle Vinického běh, potom je třeba k tréninku přidat cvičení a posilování. Kratší tratě ale zvládnou i málo trénovaní. „Jako byla cyklistika nebo běhání, tak teď je boom OCR závodů. V Americe jich je každý víkend několik," řekl Vinický. Startovné se jako u většiny běžeckých závodů liší podle toho, jak rychle se závodník přihlásí. Platí čím méně času do startu, tím je startovné dražší. Obvykle se pohybuje mezi 700 až 2 tisíci korunami podle délky trati.

Hlavními českými sériemi OCR závodů je Spartan Race, Predátor, Gladiátor a Army Run, který je pořádán ve spolupráci s českou armádou. Běží se tak na dráze, na níž trénují i čeští vojáci. „Naše překážky nejsou jen o fyzické odolnosti, ale také o té psychické," řekl novinářům pořadatel závodu Martin Liška. U překážek mají dozor vojáci, závod doprovázejí zvuky imitující výbuchy či střelbu a na občerstvovací stanici na závodníky místo banánů čekal třeba hmyz.

Běhá se v přírodě i ve městě

„Do poslední chvíle nevíte, kolik kilometrů ve finále uběhnete a jaké překážky na trati budou," připomněl Liška rys shodný pro všechny OCR závody. Každý závod podle něj pořadatelé připravují asi rok a půl.

Na většinu závodů musí lidé vyjet do přírody, hostily je například lyžařské areály, ale i barokní pevnost Josefov. Některé se ale zaměřují přímo na město a jeho překážky. Příkladem byl i sobotní závod, kdy stovky lidí vyrazily do areálu bývalé továrny na automobily Praga ve Vysočanech, aby přelézali nákladní auta a stavební kontejnery nebo probíhali protiatomovým krytem. Další závody OCR budou v Praze v říjnu.

Za první podobný překážkový závod je považován britský Tough Guy z roku 1987. Světově nejrozšířenější je americký model závodu Spartan Race, který se běžel poprvé v roce 2007. O šest let později dorazil koncept OCR i do Česka.

Čtěte také: Hasiči pod Petřínskou rozhlednou změří své síly