Na Katolické univerzitě budou bývalí studenti UJAK studovat program Speciální pedagogika a pedagogika mentálně postižených, který na Slovensku poskytuje učitelskou kvalifikaci. Na rozdíl od nabídky pedagogických fakult tuzemských veřejných VŠ nejde o nové studium, ale mohou naskočit ještě do podzimního semestru a skládat státnice příští rok, jak měli v plánu.
Zástupkyně studentů Jindřiška Rašínová ČTK řekla, že zájem o dostudování na Slovensku předběžně vyjádřilo asi 400 lidí. „Pokud by to byl tento počet, tak by mohli všichni nastoupit hned. Pokud by jich bylo více, tak by část nastoupila za rok," řekla.
V prvním ročníku studia na UJAK dotčení studenti absolvovali více předmětů než jejich slovenští kolegové. Do státnic budou potřebovat ještě pět předmětů, pokud se věnují učitelskému oboru, a osm předmětů v samostatné speciální pedagogice. Vzhledem ke kombinované formě studia je nečeká příliš cest na Slovensko. „Přístup slovenské školy byl nesmírně vstřícný. Budeme moci dokončit naše diplomové práce, které máme zadané, a mohou nám zůstat i jejich vedoucí," doplnila Rašínová.
Uznání kvalifikace
Vzhledem k tomu, že učitelství spadá pod takzvaná regulovaná povolání, budou muset následně v Česku zažádat o uznání kvalifikace. Z vyjádření náměstka pro vzdělávání Jaroslava Fidrmuce vyplývá, že by ve správním řízení měli všichni uspět. Zásadní je totiž to, zda je žadatel kvalifikován v zemi, odkud má diplom. Obdobné vyjádření ze strany ministerstva dostali i samotní exstudenti UJAK.
Do druhého ročníku magisterského studia speciální pedagogiky UJAK mělo na podzim nastoupit více než 700 lidí, z toho 526 v učitelském oboru. Zejména ti si stěžovali na to, že přechod na pedagogické fakulty tuzemských veřejných VŠ vyjednaný ministerstvem školství pro ně není řešením. V učitelských oborech je málo míst a navíc jde převážně o nové pětileté studium.
I když pro ně slovenská cesta znamená reálnou nabídku dostudovat v termínu, stále bývalí studenti UJAK cítí křivdu. „Jsme zklamaní z toho, že stát, ve kterém žijeme, se o nás nebyl schopen postarat. Mrzí nás, že se stejným způsobem nepostarala naše ministryně školství (Kateřina) Valachová. Selhala po všech stránkách," poznamenala Rašínová.
Nové akreditace
Navzdory zajištění dostudování dotčených exstudentů speciální pedagogiky UJAK trvá na tom, že neprodloužení akreditace těchto oborů nebylo spravedlivé. Proti negativnímu stanovisku Akreditační komise se hodlá nadále bránit. Navíc už byly podány žádosti o nové akreditace magisterského oboru speciální pedagogika, dodal mluvčí.
Protestovat proti postupu Akreditační komise i ministerstva hodlají nadále i bývalí studenti UJAK. V pořadí třetí shromáždění, které je naplánované na 17. listopadu na Pražský hrad, se uskuteční.
Čtěte také: Studenti zkrachovalé literární školy stále neví, kde dostudují