„Musíme najít co nejdříve nové mladé tváře, tím nemyslím věk, ale lidi, kteří symbolizují změnu, nemají za sebou žádné stíny a mají silný osobní nebo pracovní příběh," řekl nově zvolený předseda Petr Pavlík. Uvedl, že je potřeba zlepšit fungování strany. „Je třeba, abychom navázali vztahy a stali se stranou, ve které se lidé znají a podporují a to vyzařovali navenek. Pokud to nebudeme dělat, nikdo nám to neuvěří," řekl Pavlík.

Pavlík střídá Ludvíka 

Nový předseda pražské ČSSD je pedagogem na Fakultě humanitních studií UK. Zabývá se genderovou problematikou. V minulosti  pracoval jako poradce pro ministry školství Marcela Chládka a Kateřinu Valachovou. V roce 2014 neúspěšně kandidoval do Senátu. 

Ludvík složil svoji funkci na dnešní konferenci. Svůj post nabídl k dispozici spolu se členy krajského výkoného výboru po podzimních volbách do Sněmovny, ve kterých ČSSD získala v Praze 5,57 procenta hlasů.

„Stav pražské organizace, tak jak se to vyvinulo, je v tuto chvíli opravdu takový, že já tam být v žádné funkci nemůžu a nechci. Dokud nebude jeden hlas každého člena roven a každý člen nebude mít šanci něco ovlivnit, tak to nemá smysl. Ty uzavřené dohody, to je prostě to, co tuhle stranu jednou zničí," uvedl dnes Ludvík. Narážel tak na spor při loňském sestavování kandidátky pro volby do Sněmovny. Těsná většina členů totiž odmítla jeho kandidaturu a dala přednost Petru Dolínkovi.

Miloslav Ludvík se stal předsedou pražské ČSSD v roce 2014. O dva roky později funkci obhájil a mandát mu měl skončit  na konci letošního roku.  V minulém období zastával pozici ministra zdravotnictví, kvůli které se loni v lednu vzdal funkce pražského zastupitele.

Hamáček jako kandidát na předsedu

Pražští sociální demokraté dnes volili delegáty, kteří budou zastupovat pražskou buňku na celorepublikovém sjezdu strany. Jako kandidáta na předsedu vybrali Jana Hamáčka. Pro něj hlasovalo 121 delegátů.

„Velmi si toho vážím a je to pro mě závazek. Pražská konference byla druhou, mě zítra čeká domovská organizace, což jsou Střední Čechy. Přál bych si, aby z toho sjezdu ČSSD vzešla sjednocená, silná a sebevědomá," uvedl Hamáček. Na pozice místopředsedů pražští sociální demokraté nominovali Ondřeje Veselého a Radima Hejduka.

Konference se dotkla i nastávajícího druhého kola prezidentské volby. „Krajská konference vyzývá občany ČR k účasti v druhém kole prezidentských voleb a doporučuje zvážit podporu takového kandidáta, který nerozděluje společnost, nerozdmýchává nenávist a ctí Ústavu a zákony. Tyto požadavky splňuje kandidát Jiří Drahoš," uvedl europoslanec Miroslav Poche. Ne všem se ale toto hlasování líbilo a část členů opustila jednací sál.