Může se stát, míní Kubala, že plánovaných 48 hodin, které jsou potřeba k vybudování bariér proti záplavám v Praze, bude málo. Pražský primátor Bohuslav Svoboda v úvodním slově prohlásil, že tým 260 lidí je schopen vybudovat právě do 48 hodin povodňové zábrany, které by minimalizovaly škody. Podle jeho soudu tato doba stačit bude.
Čtěte také: SPECIÁL 10 let od povodní
Podle Kubaly se s odstupem let zapomíná na to, co záplavy způsobily, a od důsledné prevence se ustupuje. Úřady povolují i stavby v záplavových oblastech.
Náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Miloš Svoboda podotkl, že v důsledku úsporných opatření ubývá hasičů a jsou zastaveny investice. Řekl také, že po listopadu 1989 byl v České republice bezpečnostní systém demontován a prakticky se ho „podařilo zlikvidovat". Na druhé straně uvedl, že Česku přispěchaly při ničivých záplavách v roce 2002 na pomoc s humanitární pomocí desítky zemí a osm zemí vyslalo záchranné týmy.
Pro Václava Dvořáka z Českého hydrometeorologického ústavu bylo překvapením, že bylo tehdy zaplaveno i metro. Teprve povodeň v roce 1997 a především ta v roce 2002 vedla k lepší připravenosti státní správy, uvedl.
Vladimír Špidla, který byl premiérem právě v roce 2002, připomněl nejednotnost názorů odborníků na vážnost situace, když se rozhodoval pro vyhlášení mimořádného stavu. Ocenil však semknutost lidí při ohrožení vysokou vodou.
Záplavy v roce 2002 postihly nejvíce jižní, střední a severní Čechy a nevyhnuly se ani Moravě. Zasaženo bylo na 800 obcí, nejhůř z nich skončily jihočeské Metly a středočeské Zálezlice, které voda téměř vymazala z mapy. O život povodeň připravila 17 lidí. Hmotné škody dosáhly mnoha miliard.