Do našeho online rozhovoru přijali pozvání prof. Eva Syková, nominovaná za ČSSD, a Tomáš Töpfer, kandidát ODS. Oba kandidáti odpovídali na stejnou otázku, kterou jste jim položili.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Čtěte také: Senát není zbytečný, řekl online Libor Michálek

Odpovědi kterého z kandidátů vás více zaujaly? Hlasujte v anketě na konci článku!

-----------------------------------------------------------------------------

DOTAZ: Dobrý den, pane Töpfere. Máte v Senátu jednu z nejnižších účastí, řekněte mi tedy tři důvody, proč byste se tam měl znovu dostat? Byla by Vaše docházka v případě znovuzvolení lepší než dosud? Děkuji za odpověď.

Tomáš Töpfer: Vážený pane Horáku! Nechal jste se ovlivnit lživou kampaní mých protikandidátů. V Senátu mám NAOPAK!! bez několika desetin procent účast 90%. Pokud máte na mysli to, že o některých zákonech se hlasuje tak, že se prostě vytáhne karta, aby se snížilo kvorum, tak to je také jeden ze způsobů hlasování. O některých evropských zákonech hlasovat nechci!!! Přijímat je musíme, díky Lisabonské smlouvě a pokud budeme proti, hrozí nám sankce. Co byste dělal Vy? Kníže Schwarzenberg, když se mluví blbosti usíná, já vytahuji kartu.

Eva Syková: Myslím, že o tom kolik kdo odvedl práce v Senátu a jakou tam měl účast je možné objektivně prokázat! Nejnižší účast je jasný signál.

DOTAZ: Dobrý den pane Töpfer,v ČR dnes patří mezi nejlepší činoherní řežiséry pan Pitinský,Morávek a Oxana Smilková.Paní Oxana režírovala nyní v Uh. Hradišti Višňový sad,což je dle odborníků mimořádné obohacení divadelní kultury u nás. Budete paní Oxanu zvát i do vašeho divadla? Děkuji Jan Novák

Tomáš Töpfer: Vážený pane! Mám v "hledáčku" všechny talentované mladé režiséry. Ne všichni však si umí poradit s tak velkým prostorem a geniem loci, jakým Divadlo na Vinohradech je. Na Vinohradech je obtížné kariéru začínat. Děkuji však za upozornění, rád se na její Višňový sad pojedu do UH podívat.

Eva Syková při online rozhovoru

DOTAZ: Senátor dělá „velkou politiku". Může nějak konkrétně přispět i ke zlepšení života lidí na Praze 8?

Tomáš Töpfer: Senátor, jako soukromá osoba může dělat pro svůj obvod totéž, co každý jiný aktivní občan. Já například jsem, jako soukromá osoba v Praze 4 vybudoval z ničeho dva divadelní sály, které byly na zbourání. Samostatné zákony pro jeden obvod, však Senát opravdu neschvaluje a bylo by to i nefér vůči ostatním. V důsledku špatných přijatých zákonů ovšem může natropit mnoho škody :-)

Eva Syková: V mém volebním obvodě mohu konkrétně přispět prosazením zákonů na snížení limitu dopravních emisí, odklonění kamionové dopravy na pražský okruh, který musí být dostavěn. Budu podporovat protihluková opatření, výsadbu a rozšíření zelených ploch. Velmi se budu zasazovat za vybudování a podporu předškolních zařízení, tak aby se ho mohly zůčastnit všechny děti. Dále budu podporovat event. navrhovat zákony bránící privatizaci nemocnic, což by se na Praze 4 mohlo týkat např. Thomayerovy nemocnice. Budu podporovat podnikání na Praze 4, které vytvoří nová pracovní místa.

DOTAZ: Jezdíte tramvají? Jak často a kam? A co na takové svezení říkáte?

Eva Syková: Samozřejmě tramvají i metrem jezdím a často, docela si tam odpočinu pokud není zrovna dopravní špička. Chtěla bych aby pražská doprava byla příjeměnjší, podpořím výstavbu Metra D, stávající trasa do Prahy 4 je přeplněná a pak to tak příjemné není.

Tomáš Töpfer: Jezdím!! Metrem i tramvají. V Praze je přece daleko rychlejší se pohybovat městskou dopravou. Nehledě na to, že je to o mnoho ekologičtější. Nebojte se! Jsem docela normální člověk a na metru trasy A mě můžete potkat docela často :-) TT

DOTAZ: Jakým dalším aktivitám (vykonávaným jako placené povolání) se hodláte věnovat vedle práce v Senátu?

Eva Syková: Práci v Senátu se budu věnovat na 100%. Pokud stihnu přednášet, psát publikace a vést ústav, tak to budu dělat pouze nebude-li to na úkor mé práce v Senátu. Nemám žádné náročné koníčky.

Tomáš Töpfer: Vedle Senátu mám jen jednu! Divadlo. Možná se tomu budete divit, ale ředitele Divadla Na Fidlovačce jsem vykonával jako čestnou funkci. Bezplatně. Jsem naštěstí spolumajitelem restitučního majetku naší rodiny a tak mohu všechny své aktivity vykonávat, jako dobrovolnou činnost.

DOTAZ: Je podle Vás zastoupení žen v Senátu dostatečné? A obecně v české politice?

Tomáš Töpfer: Zastoupení žen v politice není věcí nějaké regulace. Je to prostě svaté a nedotknutelné právo voličů. O tom kolik je tedy žen v politice rozhodují oni.

Eva Syková: Myslím, že větší zastoupení schopných žen v politice, by naší politické scéně slušelo. Samozřejmě, že rozhodnou voliči, jen bych chtěla říci, že všechny statistiky EU a odborných institucí ukazují, že větší zastoupení žen prospěje politické kultuře, bude možná méně konfliktní a v politice ženy preferují odbornost a spravedlnost. Dojde také k projednávání některých zákonů, na nichž má ženská část populace větší zájem, např. zákony o rodině a zdravotnictví.

DOTAZ: Dobrý den, čeho si vážíte na svém protikandidátovi?

Tomáš Töpfer: Já svou protikandidátku moc neznám. Ani její názory. Třeba jsou na tom voliči lépe. O poslání Senátu a skutečné práci v něm zatím neví vůbec nic, o tom mě přesvědčila v televizní debatě.

Eva Syková: Pane Topfere myslím, že Vaše útoky na mne v každé odpovědi jsou nefér, pravděpodobně je to váš životní styl, chovat se nefér. Já si Vás na druhé straně také nevážím pro Vaši práci politika, ale vážím si vás jako skvělého herce.

DOTAZ: Dobrý den, sledujete i výsledky v jiných volebních obvodech? Co říkáte na šokující postup komunisty v Praze 8 a volil byste paní Danielu Filipiovou, nebo rudého pana Dolejše? Zejména u paní profesorky doufám, že nepodlehla rudému vábení. Děkuji.

Tomáš Töpfer: Mýlíte se. Podlehla! O podporu komunisty v druhém kole požádala. Já bych to neudělal ani kdybych neměl být zvolen. Nechápu jak mohou lidé, kteří chápou jako největší problém české politiky korupci, volit člověka, kterého reportéři v přímém přenosu nachytali, jak si řekl o milión korun za hlasování pro loterijní zákon. Kdybychom netrpěli ztrátou paměti, tak bychom pak dodatečně nemuseli proti korupci vymýšlet nové a nové zákony.

Eva Syková: Pan Topfer lže, o žádnou podporu jsem komunisty nepožádala. Podporu mi vyjádřil spontáně pan Štěpánek za KDU-ČSL a Stranu zelených. ČSSD mi slíbila, že platí Bohumínské usnesení. Za to, že voliči volí KSČM, můžete vy, pane senátore Töpfere za ODS. Prosazujete reformy, které jsou pro mnohé voliče nepřijatelné.

Tomáš Töpfer při online rozhovoru

DOTAZ: Dobrý den, pane Töpfere, jak chcete stíhat práci senátora a ředitele divadla? Četl jsem, že na Vinohradech chcete letos uvést snad deset premiér… To mi samo o sobě přijde jako práce na plný úvázek, nemyslíte? A paní Syková, jak Vy byste se věnovala vědecké práci, kdybyste byla zvolená do Senátu? Děkuji za odpovědi, volič Josef

Eva Syková: Určitě se budu práci senátorky věnovat mnohem více než pan Töpfer, který nejen, že je ředitelem Vinohradského divadla, ale je též aktivním hercem, podnikatelem a má velmi časově náročné koníčky, ničeho z toho se nevzdal a považuje to pro voliče za přínos. Otázky životního prostředí jsou mu ukradené, asi si myslí, že když obyvatelům vadí hluk a emise, mají se odstěhovat do lesů. Mohu slíbit, že se vzdám většiny svých funkcí, ale p. Töpfer mi nebude diktovat kterých. Myslím, že moje vedení výzkumného ústavu bude právě pro práci v Senátu velkou výhodou, protože jde o to, že jen ta nejhorší vláda by nepodporovala vzdělání a vědu.

Tomáš Töpfer: Já jsem byl šest let senátorem a zároveň ředitelem divadla. Mít dotek s občany, zachovat si svou profesi je pro senátora spíše výhoda, ne naopak! Není ovšem příliš férové, když moje protikandidátka tvrdí, že na rozdíl ode mne se bude senátu věnovat "na plný úvazek". Musíte se jí tedy zeptat, zda se vzdá své vědecké kariéra a opustí svoje posty v mnoha organizacích a redakčních radách. Mimochodem těch deset premiér já hrát ani režírovat nebudu :-) Na to je tu opravdu velký soubor!! :-)

DOTAZ: Dobrý den p.Topfere. Přál bych si abyste vyhrál, protože vy nám neslibujete co nemůžete splnit. Držíme Vám palce.

Tomáš Töpfer: Díky. Jenže ty nesplnitelné sliby se tak hezky poslouchají :-(

DOTAZ: Dobrý den.Znáte p.Töpfre program s nímž p.Syková kandiduje. Myslíte, že ho může splnit? Děkuji za odpověď.

Tomáš Töpfer: Znám negativní program ČSSD. Vše co dělá tato vláda je"špatně". Za osm let své vlády /1998-2006/ zadlužili tuto zemi a nezačali ani jednu nutnou reformu, na kterou teď mají prý úžasné recepty. Jen obsluha toho našeho dluhu nás teď stojí 80 miliard ročně!!!!

Eva Syková: Nemyslím si, že všechno, co dělá tato vláda je špatně, ale v poslední době je toho opravdu hodně, lidé jsou naštvaní a já je chápu. Nebyla to jen vláda soc. demokracie, která tuto zemi zadlužila, ale byly to velkým dílem i pravicové strany. Navíc v současné době nebojují dostatečně proti korupci. Reformy, které navrhují, jako je zvyšování DPH, zdanění příjmů pracujících důchodců, menší podpora rodičů s dětmi a zvl. důchodová reforma nepovedou k větší prosperitě naší země.

DOTAZ: Vážený pane Töpfere, soukromové bulvární Divadlo Na Fidlovačce, jež jste vedl, dostává každoročně vysoké granty od magistrátu. V roce 2011 po škrtání grantů to bylo 8,9 mil. Kč, v předchozích letech více. Přesto Divadlo Na Fidlovačce s.r.o. vykazuje k 31.12.2011 kumulovanou ztrátu z předchozích let ve výši 6,1 mil. Kč a vykazuje vysoké závazky k věřitelům. Svůj majoritní obchodní podíl v s.r.o. jste prodal. Jste připraven uhradit dluhy svého s.r.o., pokud se toto s.r.o. ocitne v úpadku? Nebo budou mít věřitelé smůlu a takzvaně jste na ně "vyzrál"?

Tomáš Töpfer: Vážený pane! Divadlo na Fidlovačce nemá a nemělo žádné dluhy. Soud s vydavatelstvím Ringier bude 12.12.2012 Tato pomluva mě stála, zdá se, mnoho hlasů voličů. Jestli se Vám zdá to divadlo bulvární, přijďte na Vinohrady :-)

DOTAZ: Dobrý den, měl jste žalostně málo předvolebních setkání s voliči, žádné volební stánky s Vaší účastí. Proč? Když jsem se s Vámi chtěla setkat, bylo mi řečeno, že mám za Vámi přijít do divadla. Budete v tomto "trendu" pokračovat i po svém zvolení?

Tomáš Töpfer: Za posledních šest let byla cesta ke mně velmi jednoduchá. Kdokoliv se mnou chtěl mluvit, tak tu možnost měl. Setkání s občany Prahy 4 jsem měl. Je to bohužel příliš velký obvod. Stánky moc rád nemám. Přijde tam jen většina bezdomovců a vezmou si nějaké upomínkové předměty. Za šest let jsem se setkal ne s desítkami, a stovkami občanů Prahy 4. Škoda, že jste nepřišla :-(

Eva Syková: Já jsem se s voliči setkala při řadě akcí např. na stáncích na Arkádách, Budějovické, v Podolí a jinde. Na Spořilově jsem se setkala s obyvateli na přednášce a diskusi o kamionové dopravě a hluku, který významě ovlivnuje zdraví obyvatel v Praze 4. Výzkumem vlivu emisí z průmyslu a dopravy na zdraví dětí, matek a seniorů se náš ústav dlouhodobě zabývá a v nejbližší době provedeme objektivní měření na komunikacích v Praze 4. Na četné dotazy jsem také voličům odpovídala přímo na internetu. Vedla jsem regulerní a čestnou kampaň, zatímco můj soupeř právě polepil plochy veřejných sloupů a používá proti mne argument, že v Senátu je mnoho bílých pláštů. Myslím, že lékaře tam voliči volí pro jejich důvěryhodnost, zodpovědnost a uvážlivé chování.

DOTAZ: Vážený pane Töpfere, v senátu jste hlasoval pro zvýšení sazeb DPH. V televizní debatě s paní Sykovou v úterý jste však uvedl, že jste se radil s odborníky z vládního poradního orgánu NERV, kteří v otázce vlivu zvýšení sazeb DPH na plnění státního rozpočtu nebyli ani zdaleka jednotní. Proč jste tedy návrh podpořil, když jste se sám přesvědčil, že jeho výsledky mohou být pro státní rozpočet sporné? Nehledě samozřejmě na velmi negativní dopady na občany a na ekonomický růst. Proč jste tedy návrh podpořil, když sám nemáte jasno? Hlasujete takto neuváženě často?

Tomáš Töpfer: Buď jsem se nevyjádřil dost jasně, nebo jste mě nepochopil. Argumenty pro zvýšení DPH, tedy naplnění státního rozpočtu jen s tří procentním deficitem převážili. Bylo jich prostě více! Nehlasuji "neuváženě" Je to právě přesně naopak. Nakonec jste ve svém rozhodování ve své senátorské lavici sám a rozhodnout se musíte. Jestli si myslíte, že je rozhodování tak jednoduché a snadné, pak se hluboce mýlíte! Sociální demokracie, která zákon sněmovně vrátila si příliš svědomí s hlasováním nezatěžuje. jejich senátoři hlasují, jako jeden muž, podle stranických instrukcí. Já opravdu hlasuji podle ústavy. Tedy podle svého nejlepšího svědomí a vědomí!!!

Eva Syková: Já kandiduji jako nezávislá kandidátka za ČSSD, podporu ve druhém kole mi vyjádřil pan Štěpánek, který získal 22,75 % hlasů voličů KDU-ČSL a Strany zelených. Budu hlasovat vždy podle svého nejlepšího vědomí a svědomí s vědomím programu těchto stran, tedy pro zákony vedoucí ke zlepšení životního prostředí a pro sociálně citlivé reformy mezi které patří nezvyšování DPH. Jsem přesvědčená, právě z mnoha odborných expertýz, že zvyšování DPH nepřinese ekonomický růst a že je třeba hledat prostředky jinde, např. ve snižování výdajů na státní zprávu, omezení korupce a úspěšnější výběr daní.

DOTAZ: Co rikate na nedavne zmeny v MHD? Jak se dotkly ctvrte mestske casti ?

Eva Syková: Nepovažuji změny za štastné. Doprava se dle mého názoru zhoršila a i náš areál protestoval proti konkrétním změnám. Je nutná výstavba metra D a ve špičkách posílit provoz metra.

DOTAZ: Pane senátore, veřejně lžete!!! V duelu na ČT 24 jste uvedl, že Vaše účast byla devadesáti procentní,podle oficielní informace ze senátu, jste z 20.schůzí chyběl 9x což je 45.% účast,podle hlasování, jste se zúčastnil pouze necelých 28%.

Tomáš Töpfer: Nestihl zodpovědět otázku

Eva Syková: Tyto informace jsou zarážející. Jak jsem již deklarovala - slibuji, že se nejen budu účastnit všech zasedání, ale že se na ně i připravím prostudováním materiálů.

DOTAZ: Paní profesorko, jak často budete dohlížet na problematiku Prahy 4, když již zde nebudete ani pracovat? Jak říkáte, budete senátorem na 100 %. Přijdete občas alespoň na zastupitelstvo MČ?

Eva Syková: Nikde jsem nedeklarovala, že přestanu na Praze 4 pracovat. Jsem celý život zvyklá pracovat na 200%. V ústavu jsem nyní běžně od 8.00 do 21.00 i déle a budu tam pracovat i při své práci v Senátu, tak jak to dělá většina senátorů. Na zastupitelstvo chodit budu.