VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EXKLUZIVNĚ: Na Praze 8 žádná "modrá mafie" není, řekla Filipiová

Praha – Zpravodajský portál Pražského deníku vám nabídl exkluzivní možnost zeptat se kandidátů na senátora, kteří postoupili do druhého kola senátních voleb. Kdo z dvojice Jiří Dolejš - Daniela Filipiová je lepší volbou? Přesvědčte se na základě odpovědí na otázky, které vás zajímaly!

15.10.2012 1
SDÍLEJ:

Senátní duel onlineFoto: Deník/Dragana Živanovič

Do našeho online rozhovoru přijali pozvání Ing. Jiří Dolejš za KSČM, a Ing. Daniela Filipiová, kandidátka ODS. Oba kandidáti odpovídali na stejnou otázku.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Čtěte také: Senát není zbytečný, řekl online Libor Michálek

Odpovědi kterého z kandidátů vás více zaujaly? Hlasujte v anketě na konci článku!

-----------------------------------------------------------------------------

DOTAZ: Vedení radnice si v Praze 8 dvaadvacet dní před volbami schválilo stavbu nové radnice za 1,13 miliardy korun. Mohlo to ovlivnit výsledky prvního kola senátorských voleb?

Daniela Filipiová: Nemyslím si, že nějak podstatně, protože výstavba nové radnice na Palmovce jednak oživí to místo a co je podstatné odstraní kriminalitu v dané oblasti. A navíc výstavba usnadní život občanům, protože vše vyřeší na jednom místě.

Jiří Dolejš: Výstavba radnice ovlivní spíše komunální volby. Je to rozhodnutí předchozího zastupitelstva, toto zastupitelstvo by mělo prokázat že nejde o nedomyšlený investiční projekt z hlediska návratnosti prostředků. Senátní volby v tuto chvíli to myslím neovlivní zásadním způsobem.

DOTAZ: Senátor dělá „velkou politiku". Může nějak konkrétně přispět i ke zlepšení života lidí na Praze 8?

Jiří Dolejš: Senátor jako ústavní činitel může v regionu pro potřeby občanů snáz otevírat některé dveře. Regionální kancelář senátora by měla být místem, kde občané najdou porozumění i účinnou pomoc. Vazba senátora na územní samosprávu je přímější než u poslance.

Daniela Filipiová: Já si myslím že ovlivnit může, ale nepřímo. Přijímáním takových zákonů, které nebudou samosprávě zbytečně komplikovat život. Zatěžovat ji zbytečnými úkony. Aby se městská část mohla věnovat více svým občanům. Jde o obecné záležitosti v těch zákonech, protože ani senátorovi nepřísluší přímo zasahovat do běhu samosprávy.

DOTAZ: Paní Filipiová, byla jste do senátních voleb navržena modrou mafií z Prahy 8. Jak vám můžeme věřit, když jste přímo propojená s bandou okolo Martina Cibulky, šedého kmotra, který svými nečistými praktikami ovládá úřad už řadu let? Než podporu takovému svinstvu, to raději hodím hlas bolševikům!

Daniela Filipiová: Jsem přesvědčena o tom, že na Praze 8 žádná modrá mafie není. Naopak Praha 8 patří k těm MČ, resp. oblastí ODS, která velmi výrazně podporuje primátora doktora Svobodu v boji proti nekalým praktikám z minulosti na pražském magistrátu.

Jiří Dolejš: Popularita ODS logicky klesá, pokud o klientelismu a korupci pouze mluví a občan nemá pocit, že se na tomto úseku dočkal reálných výsledků. KSČM snad lidé nevolí jen z trucu, ale jako věcnou alternativu.

DOTAZ: Paní Filipiová, proč patříte co do docházky k nejhorším senátorům? Proč volit člověka, který se vykašlal na dvě třetiny hlasování? Díky předem za vaší upřímnou odpověď.

Daniela Filipiová: Údaj o mé docházce je bohužel nesmírně zkreslený. Na jednání pléna Senátu jsem v drtivé většině případů byla přítomná, což lze doložit podpisovou listinou. To, že jsem nebyla na některém hlasování vyplynulo z toho, že jsem měla jednání s někým, kdo se mnou potřeboval vyřešit nějaký problém a vzhledem k tomu, že šlo často o mimopražské a nehodil se jim pondělní termín (tzv. senátorských dní) nabídla jsem takový termín který jim vyhovoval. Myslím si, že bylo rozhodně prospěšnější věnovat se lidem či organizacím, než se účastnit hlasování, jehož výsledek byl bezproblémový, nebo předem jasný.

Jiří Dolejš: Také poslanci vedou různá jednání, moje statistika hlasování je výrazně vyšší. Výsledky hlasování jsou důležitým signálem pro voliče, jak smýšlí jejich poslanec (senátor).

DOTAZ: Jezdíte tramvají? Jak často a kam? A co na takové svezení říkáte?

Jiří Dolejš: Převážně jezdím MHD. Je to nejrychlejší, někdy v dopravní špičce je to mírně stresující a některé intervaly tramvají činí problém zejména po poslední úpravě jizdních řádů. Přesto zůstanu MHD věrný.

Daniela Filipiová: MHD nejezdím, vzhledem ke svému handicapu. Pražská doprava je bohužel většinou bariérová, problémy s přístupností pražské MHD se začaly řešit teprve v posledních 20 letech. Investice do spřístupnění pražské dopravy jsou takové, že je to otázka desetiletí, než se to podaří alespoň na 90% vyřešit. Absolutní bezbariérovost vzhledem k pražskému terénu je obávám se nereálná. Se změnami jízdních řádů má řada lidí problém, ale znám to jen z doslechu a ne z vlastní zkušenosti.

DOTAZ: Jakým dalším aktivitám (vykonávaným jako placené povolání) se hodláte věnovat vedle práce v Senátu?

Daniela Filipiová: Já beru práci senátora na plný úvazek. Jiné aktivity a členství ve správních radách nemám, jediné co občas řeším jsou konzultace bezbariérovosti staveb.

Jiří Dolejš: Nevykonávám žádný další placený pracovní úvazek a i u těch neplacených je třeba zvážit, aby člověk mohl kvalifikovaně vykonávat svůj mandát. Stranickou funkci místopředsedy vykonávám jako neplacenou.

DOTAZ: Pijete pivo?

Daniela Filipiová: Vzhledem k tomu, že jsem neustále závislá na dopravě osobním autem, tak prakticky nepiji žádný alkoholický nápoj. Jen při výjimečných příležitostech třeba jen víno.

Jiří Dolejš: Nejsem pravidelný piják. Běžně piji čaje, minerálky, ale při společenských příležitostech se rád napiji českého piva. Na Moravě se samozřejmě sluší ochutnat dobré moravské víno.

DOTAZ: Je podle Vás zastoupení žen v Senátu dostatečné? A obecně v české politice?

Jiří Dolejš: Myslím si, že žen v politice by mělo být více. Otázkou je, jak se k vyššímu procentu zastoupení dostat. V severských státech jsou tzv. kvotace. Ja jsem spíše pro lepší podmínky, aby si ženy mohly s muži o místo v politice lépe zasoutěžit. S kolegyněmi v politice (ař už v zastupitelstvu nebo sněmovně) mám dobré zkušenosti, snadněji se s nimi komunikuje.

Daniela Filipiová: Jsem proti jakýmkoli kvótám a to, že je žen ve "vysoké politice" méně, je dáno tím, že je spíše zajímá komunální politika, kde v podstatě ve velmi krátké době vidíte výsledky své práce. Ženy jsou praktičtější a nemají rády dlouhé schůzování. Je to vždy na osobním rozhodnutí jednotlivce - ženy, kde chce působit v rámci veřejného života.

DOTAZ: Madam, pane.. zajímalo by mě, kolik vás stála kampaň? Přiznáte to? Nebo je to tajné? Proč? A kdo to platil?

Daniela Filipiová: Kampaň platí hlavní kancelář ODS. Na první kolo voleb jsem obržela tisíc, na druhé 100 tisíc. Tyto peníze pochází z prostředků, které strana dostává na základě výsledků voleb.

Jiří Dolejš: Také KSČM hradí základy kampaně přes stranickou organizaci. Jedná se o zlomek výdajů velkých stran. Osobně jsem přispěl na Praze 8 darem ve výši do 50 tisíc korun.

DOTAZ: Dobrý den, otázka pro pana Dolejše: Kdybyste se dostal do Senátu, kdo by Vás nahradil ve Sněmovně? Není to tak trochu útěk od rozdělané práce? Proč má vůbec člověk potřebu v polovině funkčního období kandidovat jinam? pro paní Filipiovou: V Senátu jste už dvě funkční období, 12 let, nebylo by vhodné (podobně, jako to musí činit prezidenti) dát příležitost uplatňovat svoje politické ideje zase jinému kandidátovi? V čem Vás práce senátorky láká víc než architektura?

Jiří Dolejš: V poslanecké sněmovně působím 10 let. Určitě nemám ambice tam strávit celý život. Když přišla nabídka ze stranické organizace, která ocenila moji práci i určitou popularitu, nemohl jsem odmítnout. Myslím si, že práce senátora je také odpovědná a také Senátu přispěje nová energie a nové zkušenosti.

Daniela Filipiová: Jsem přesvědčena o tom, že člověk prací v Senátu získává nesmírné zkušenosti a v podstatě se profesionalizuje. Takže si nemyslím, že u senátora by mělo platit totéž, co u prezidenta - "dvakrát a dost." Architektura mně nesmírně láká, byl to můj vysněný obor, nicméně vzhledem k mému handicapu je zcela nereálné, abych tuto profesi vykonávala. S profesí architekta souvisí i autorský dozor na stavbě a ten z logiky věci nemohu na vozíku jezdit do výkopu, na lešení apod.

DOTAZ: Může člověk na postu senátora nějak přímo a aktivně přispět ke zlepšení podmínek osob se zdravotním postižením? A to jak obecně, tak konkrétně ve svém obvodu?

Daniela Filipiová: Konečně jsem ráda, že se v posledních 20 letech problematika osob s handicapem začala řešit. Že se konečně řeší integrace těchto lidí do společnosti, lidí, kteří dříve buď byli zavření v ústavu a nebo ve svém bytě, ze kterého se nedostali. Já konkrétně se snažím o to, přesvědčit odborníky, že nejlepší pomoc osob se zdrav. postižením je naprostá adresnost pomoci, ať už v podobě dávek či úpravy prostředí apod. Dávky jsou dnes bohužel vypláceny plošně a těm, kteří jsou nejvíce nemohoucí fin. prostředky od státu nestačí.

Jiří Dolejš: Senátor je určitě významný představitel každé strany. Nemohu tedy pochopit když senátor mlčí na takovou vládní politiku, která šetří na zdravotně postižených. Neříkám to jenom jako levicový představitel opozice, bitvu se současnou vládou vede i Národní rada zdrav. postižených v čele s panem exposlancem za ODS Krásou.

Senátní duel - online rozhovor s Danielou Filipiovou a Jiřím Dolejšem

DOTAZ: Jak budete komunikovat s občany v případě svého zvolení. Myslíte si, že stačí mít kancelář s hodinami pro veřejnost jednou týdně odpoledne? Příjemný zbytek dne.

Jiří Dolejš: Regionální kancelář je samozřejmě základ, ale určitě platí, když nemůže hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře. Standardem mé práce je komunikace s obč. sdruženími, jako jsou odbory, sdružení na ochranu nájemníků, seniorské organizace atd. včetně zasedání místního zastupitelstva.

Daniela Filipiová: Mít kancelář jeden den v týdnu odpoledne skutečně nestačí. Dokazuji to po celou dobu co jsem v Senátu, kdy se snažím vyhovět lidem ohledně setkání se mnou. Mnozí dojíždějí i ze vzdálených koutů republiky. Pokud má někdo vzhledem k handicapu problém dostat se za mnou do kanceláře nebo Senátu, dojíždím za ním domů.

DOTAZ: Bydlíte na Praze 8? Která místa zde máte nejraději?

Daniela Filipiová: Na Praze 8 nebydlím a paradoxně nejraději mám Nemocnici Na Bulovce, protože tamní lékaři v podstatě zachránili oči mé dceři.

Jiří Dolejš: Já od narození bydlím na druhém břehu Vltavy, ale na Prahu 8 jsem vždy jezdil za přáteli, dříve i za děvčaty. Dcera zde chodila do školy. Měl jsem zde i první pracovní pracovní angažmá na ČSÚ. Výlety k Drahaňské rokli byly velmi hezké. Myslím, že jako Pražák znám Prahu 8 velmi dobře.

DOTAZ: Dobrý den, od jakých politických stran a protikandidátů, kteří nepostoupili, očekáváte ve 2. kole podporu - oficiální i neoficiální?

Jiří Dolejš: Dnes jsem pouze četl vyjádření pana prof. Potůčka, ve kterém řekl, že moje názory jsou mu blízké. U ostatních kandidátů zatím tuto informaci nemám.

Daniela Filipiová: Počítám s podporou všech demokraticky smýšlejících občanů. Co se týče stran, věřím v podporu TOP 09 a Volby pro Prahu 8.

DOTAZ: Pro mne je senát úplně zbytečný, k čemu je dobrý podle vás?

Daniela Filipiová: Málo se ví o tom, že Senát se výrazně podílí na tvorbě zákonů. Dá se to doložit statistikou, kdy cca 60 % zákonů, které jsou vráceny s pozměňovacími návrhy do Sněmovny, Sněmovna přijme v senátním znění. Navíc Senát stále beru ústavní pojistku. Země, které zrušily horní komoru Parlamentu, to dnes vidí jako velkou chybu, a uvažují o jejím novém ustavení (Švédsko). Nutno říct, že více jak 50% zemí EU má 2 komory.

Jiří Dolejš: Senát je součástí ústavního systému a od roku 1996 je naplňován. Změna by vyžadovala zásah do ústavního systému. Samozřejmě je legitimní diskuze, jestli chceme Parlament 1 či 2 komorový, ale na konci této diskuze je buď ústavní většina, nebo bych nabídl řešení občanům, aby se naplnila i jiná ústavní věc, kterou je zákon o obecném referendu.

DOTAZ: Zajímá mě Váš názor na snižování platů hasičům a policistům . Děkuji

Jiří Dolejš: Omezovat schopnost státu zasahovat proti zločinu proti požárům je rozhodně špatná ukázka šetření. Šetřeme raději na předražených veřejných zakázkách, vraťme do daňového systému větší míru solidarity, netlačme stát do kouta a nenechme privatizovat jeho rozhodující kompetence.

Daniela Filipiová: Každé snižování platů komukoli je nemilé, nepříjemné. Rozumím tomu, že snižovat platy bezpečnostním složkám může způsobit velké problémy. Přimlouvala bych se spíše za úspory v oblasti investic (řádná výběrová řízení apod.) Navíc jsem přesvědčena, že by stát měl šetřit především na svém vlastním provozu - snížení počtu ministerstev, různých dalších státních institucí.

DOTAZ: Pro oba kandidáty. Jaký máte názor na osvobození od zdravotních poplatků pro bezpříspěvkové dárce krve. Víme přesně ze stan. záznamu z PS PČR z doby ministrování paní Filipiové na MZ, že je proti tomu.Projevila se i při tehdejším hlasování v Senátu a to proti dárcům krve.Jsou dárci krve levnou dojnosu krávou společnosti?Pro paní Filipiovou připomínka.Řekněte pravdu.

Daniela Filipiová: Dárců krve si nesmírně vážím a rozhodně si nemyslím, že jsou dojnou krávou společnosti. Několikrát jsem se s nimi setkala při příležitosti předávání Janského plaket v Senátu a vím, že to jsou lidé, kteří krev darují z vlastního přesvědčení. Mnozí tuto krev darují zcela zdarma. Musím se přiznat, že obecně nejsem příznivcem výjimek. Vzhledem k tomu, že dárci krve musí být zcela zdraví lidé, nemyslím si, že jsou tudíž finančně zatěžování 30 korunovým poplatkem při návštěvě lékaře.

Jiří Dolejš: Já jsem byl dárcem krve, dotáhl jsem to na stříbrnou plaketu, ale regulační poplatky bych zrušil všem. Jednak příliš neregulují, jednak zvyšují nepřiměřeně spoluúčast pacienta a nezachrání ani fin. stabilitu fin. systému, ve kterém se dají nají peníze jinde. Děkujeme za vaše otázky.

Pokud máte další, nebo na ně nepřišla řada, je možné je zaslat paní senátorce Filipiové na daniela@filipiova.cz a panu poslanci Dolejšovi na jiri@dolejs.eu.

Autor: Vladimír Barák, Veronika Cézová, Vladimír Šťastný

Nahravá se anketa
15.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Přijmeme faktkuranta/tku 30 000 Kč

Přijmeme šikovnou, komunikativní a spolehlivou fakturantku/fakturanta do velkoobchodu zeleniny a potravin, na přijímání objednávek, vystavování dodacích listů, naskladňování zboží a vyřizování telefonů. Praxe s PC podmínkou, znalost programu Helios výhodou. Denní provoz (8,5 hodiny) + extra víkendy, požadujeme češtinu slovem i písmem. Nabízíme indiviuální přístup, práci v pohodovém kolektivu, osobní nákupy za zvýhodněné ceny. Své životopisy zasílejte e-mailem: Nástupní plat až 30.000 Kč HM.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 20 000 Kč

Asistenti vychovatelů Odborný poradce/poradkyně CENTRA PODPORY – Praha a Střední Čechy - projekt SRP. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň činnosti:, Činnost odborného poradce center podpory je organizačně řízena týmovým manažerem Centra podpory. Poskytuje poradenství v oblastech strategického řízení a plánování ve školách, pro oblast dotací a pedagogického vedení ve školách. Náplň práce:, poskytování konzultací a poradenství zájemcům o odbornou podporu z řad vedení škol v oblasti strategického řízení a plánování,poskytování konzultací a poradenství zájemcům z řad vedení škol v oblasti výzev OP VVV a o možnostech zapojení škol do projektů OP VVV,spolupráce s Konzultanty MAP, zpracovávání záznamů o jednáních a kontaktech, spravování v elektronické podobě, zodpovědnost za založení a aktualizaci karty účastníka/příjemce podpory poskytované Centrem podpory informování o projektu SRP a službách Centra podpory, OP VVV, akci KLIMA, prioritách MŠMT v oblasti rozvoje vzdělávání,zodpovědnost za organizaci a realizaci, konferencích a prezentacích Center podpory, zodpovědnost za zajištění zpětné vazby pro ověření kvality vzdělávacích programů,spolupráce na monitorování a vyhodnocování procesů a produktů vytvářených v Centru podpory za daný kraj. , , Motivační dopis se strukturovaným profesním životopisem zašlete do 20. 8. 2018 do 12:00 hodin na e-mail pam@nidv.cz. Do předmětu zprávy uvádějte „Odborný poradce Centra podpory - SRP“.. Pracoviště: Národní institut pro další vzdělávání / zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků / - 001, Senovážné náměstí, č.p. 872, 110 00 Praha 1. Informace: Hana Živčáková, +420 222 122 228.

Gastronomie - Obsluha/prodavačka 25 000 Kč

Do dánského pekařství/kavárny na Praze 1 hledáme prodavačku/obsluhu. Prodej pekařských a cukrářských výrobků, obsluha hostů, práce na pokladně a s hotovostí. Požadujeme flexibilitu, milé vystupování, mírně pokročilý AJ.

Gastronomie - Kuchař 22 000 Kč

Pro náš stravovací provoz u klienta TRW Stará Boleslav hledáme kuchaře na HPP. Na odpolední směny od 14:00 - 22:00 hodin pouze od po-pá, volné svátky. Nástupní plat je 22.000 Kč. Nástup možný ihned.


Veš. Ilustrační snímek.
5

Dětský parazit inspiroval pražské podnikatele. Vši hubí prostředky z dovozu

V zahradě Šternberského paláce se ukrývá několik soch i romantické jezírko
14

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel Nemocnice na Homolce se sešel s ministrem Vojtěchem. A rezignoval

Ředitel Nemocnice Na Homolce Ivan Oliva končí ve funkci. Dohodl se na tom s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), uvedla Česká televize. Oba se sešli dnes, Oliva končí okamžitě. Oliva se tak rozhodl po výsledcích hloubkové kontroly veřejných zakázek nemocnice. Ministr zjištění kontroly považuje za závažná.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT