„Argumentace v odůvodnění napadeného příkazu, kterou použil soudní exekutor a následně převzal i exekuční soud, je z ústavněprávního hlediska v příkrém rozporu nejen s judikaturou ÚS, relevantní komentářovou literaturou a standardními metodami interpretace práva, ale také s obecným principem elementární spravedlnosti, která musí být přítomna v každém procesu, ve kterém se interpretuje a aplikuje právo," stojí v nálezu, který je dostupný na webu ÚS. Připravoval jej soudce zpravodaj Tomáš Lichovník.

Luhan podle stížnosti Virtové několik let předběžně vyčísloval svou odměnu na zlomek později požadované částky. Nakonec odměnu stanovil nikoliv za jednu nemovitost, ale podle počtu místností - za každou 10 tisíc korun. V objektu Kliniky bylo 35 místností plus zahrada, což činilo 360 tisíc korun bez daně z přidané hodnoty.

Exekutor by měl vydat nový příkaz

S ohledem na okolnosti pak exekutor požadovanou odměnu snížil na dvě třetiny, což po započtení daně činilo 290.400 korun. Obvodní soud pro Prahu 3 příkaz k úhradě potvrdil. Virtová považovala odměnu za účelově navýšenou. Ústavní soudci zrušili jak rozhodnutí obvodního soudu, tak samotný příkaz k úhradě. Exekutor by tedy měl vydat nový příkaz.

Ort uvedl, že exekuce se sice týká Virtové, Klinika však kauzu řeší jako kolektiv. „Zažili jsme si na svoji vlastní kůži, že exekuce jsou systémový problém, protože jen dostat se k Ústavnímu soudu stojí mnoho úsilí a peněz, které ne každý má," řekl.

Dodal, že prostředky na všechna soudní řízení a právní zastoupení měl kolektiv jen díky příspěvkům od svých podporovatelů. Rétorika ochrany soukromého vlastnictví, kterou kritici Kliniky používají, je podle kolektivu platná jen pro ty, kteří nic nemají. Naopak majetní exekutoři si mnohonásobně navyšují svoje odměny, dodal Ort.

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem. Odměnu pak exekutor žádal od Virtové.