Pražská energetika zdraží elektřinu pro domácnosti od ledna v průměru o 9 procent domácnostem a dokonce o 14,4 procenta menším podnikům. Znamená to vydat ročně stovky až tisíce korun navíc.

„Začíná to být neúnosné. Každoroční velké zdražování výrazně zasáhne náš rozpočet. Kromě klasických spotřebičů a světla využíváme elektřinu také jako zdroj pro přímotopy, které nám zajišťují teplo v bytě. Nyní platíme necelé dva tisíce měsíčně, po novém roce právě ty dva tisíce určitě překročíme tak o dvě stovky,“ vypočítává Šárka Šotolová, která žije v domácnosti s manželem a dvěma dětmi. Ročně tedy rodina zaplatí o více než dvasíce korun více.

Většina zaplatí o 650 korun více

Pražská energetika (PRE) zásobuje v hlavním městě 580 tisíc domácností. „Pro více než 400 tisíc z nich platí zdražení asi 8,5 procenta, což znamená podle našich propočtů asi o 650 korun ročně více. To jsou domácnosti, které nepoužívají elektřinu k vytápění a k ohřevu vody,“ řekl Deníku tiskový mluvčí PRE Petr Holubec. Zbylých více než 110 tisíc domácností musí počítat s desetiprocentním zdražením. „Když si uvědomíme, že se zdražuje skoro všechno, tak i těch 650 korun ročně navíc v konečném součtu rodinné rozpočty zatíží,“ řekl Jan Závora z Prahy 2.

Na druhou stranu v jiných krajích bude zdražování mnohem vyšší, což může Pražany alespoň částečně uklidnit. Před zprovozněním elektrárny Temelín, sliboval stát Jihočechům nejlevnější elektřinu v republice, dnes je tomu přesně naopak a v kraji se bude opět zdražovat až o 15 procent.

Zdražení o 20 procent nakonec nebude

Navýšení cen elektřiny v Praze mělo být původně mnohem razantnější. Spekulace o dvacetiprocentním zdražení se ale nakonec nepotvrdily. Cena se prudce zvýšila jen u silové elektřiny, kterou PRE musí nakupovat, ale energetici se v hlavním městě rozhodli nést významnou část těchto nákladů sami. Přesné ceníky zveřejnila PRE na svém webu.

„V budoucnu se však rostoucí cena elektřiny na energetické burze a vysoká poptávka v našem středoevropském regionu musí projevit v určitém nárůstu ceny, jenž nemůžeme úplně ovlivnit,“ pokračuje Holubec a potvrzuje tak budoucí další zdražování.

Vzroste i cena tepla

Kdo využívá služeb Pražské teplárenské, která dodává teplo do téměř čtyřiceti procent pražských domácností, bude si od příštího roku muset připlatit o 9,5 procenta více. „Podle velikosti bytu se toto zdražení pohybuje v rozmezí 30 až 190 korun na domácnost za měsíc,“ vypočítává zdražení Martin Pavelka, produktový a tiskový mluvčí Pražské teplárenské.

„Po dvanácti měsících stabilních cen tepla vyrobeného převážně z uhlí se společnost již nemůže vyhýbat navýšení cen. Důvodem jsou zvyšující se ceny jednotlivých primárních energií až o jednu třetinu,“ vysvětluje Pražská teplárenská. Ceny za teplo v Praze jsou obdobné jako ve zbytku republiky.

Plyn a voda zdraží jen o inflaci

„Zdražení vody v Praze bude v příštím roce maximálně o inflaci,“ řekl náměstek pražského primátora Pavel Klega. Při současné ceně 53 korun za kubík a inflaci, která v listopadu činila 6,5 procenta, se jedná o pravděpodobné zdražení na 56,50 korun za kubík vody. V průměru přitom každý Pražan spotřebuje 125 litrů vody denně, jde tedy o zdražení o 160 Kč za osobu ročně.

Plyn se od ledna zdražovat nebude, jak rozhodla Pražská plynárenská, jež tak reagovala tak na klesající cenu plynu na mezinárodních trzích. Stejně tak se zatím nebude zvyšovat cena za svoz komunálního odpadu.

Nevyhnutelná deregulace

Od začátku ledna se rodiny, žijící v bytech s regulovaným nájmem, musejí připravit, že i na ně dopadne další vlna zdražování, spojená s deregulací nájmů. Ceny nájmů se v některých oblastech Prahy zvýší od příštího roku až o 46 procent. „Od ledna se mi zvyšuje nájem o 1700 Kč, zdražuje se proud i voda, nevím, jak to ze svého důchodu všechno zvládnu,“ říká Ivana Cíbová z Prahy 1 a pokračuje: „Stěhovat se nechci, i když se kvalita bydlení zde zhoršila. Narodila jsem se tady, ale při těchto nových cenách mi nakonec možná nic jiného než stěhování nezbude.“

Řada městských částí využila svých pravomocí a zvyšuje nájemné o maximální možnou hranici, kterou dovoluje zákon. Zdražovat se bude například v Praze 6, 7, 8, 10,11 a další. Nájemné u bytů vyšší kvality stoupne v rozmezí od 11 do 30 korun za metr čtvereční, u bytů nižší kvality pak přibližně o 16 až 30 korun za metr čtvereční. Ceny v nájemních městských bytech tak budou v průměru mezi 48 až 95 korunami za metr čtvereční.

Kremace bude stát 2,5 tisíce

Stoupající ceny energií zdraží v Praze mimo jiné i služby krematorií, a to stovky korun. Cena za zpopelnění v městských krematoriích v Praze kvůli zdražování energií zřejmě stoupne z dosavadních 1993 na 2442 korun. Návrh nové ceny předloží v únoru ke schválení náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). „Pohřební ústav hlavního města Prahy požádal o stanovení maximální ceny z důvodu zvýšení cen energií, jejichž růst je očekáván i nadále,“ informoval Blažek.

Maximální cena zavazuje pouze Pohřební ústav hlavního města Prahy v krematoriích Strašnice a Motol. Částka zahrnuje kromě také uložení popelu do pevně uzavíratelné urny s označením. Ostatní pražské pohřební služby mohou tuto cenu zvýšit pouze o ekonomicky oprávněné náklady.

Jak ušetřit na energiích

Vyměňte klasické žárovky za úsporné

Zvažte výměnu starých spotřebičů za nové s nižší spotřebou

Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou

Udržujte teplotu v bytě na 21–22 ºC, když vám je zima raději se přioblékněte

Když z bytu odcházíte, ztlumte topení na minimum

Důsledně zhasínejte

Používejte i sprchu, nejen vanu. Spotřeba je pak mnohem nižší

Po pečení nechte troubu otevřenou a využijte teplo z ní

Větrejte krátce, ale intenzivně

Nenechávejte elektroniku zapnutou v pohotovostním režimu, když ji dlouho nepoužíváte

Utěsněte okna a vchodové dveře

Při vaření používejte poklice

Perte, až když můžete naplnit pračku

Používejte pákové baterie a dvoufázové splachování

O kolik se zdražuje?

Elektřina – 8,5 procenta, o 650 korun/rok více

Teplo – 9,5 procenta, o 30 až 190 korun/měsíc více

Nájem – max. o 46 procent, o 11 až 30 korun/metr2 více

Voda – o inflaci, 56,50 korun/kubický metr vody

Plyn – nezdražuje

LUKÁŠ MAREK, JAN PIROCH