Cestování pražským metrem je o něco bezpečnější. Přesněji jízda po eskalátorech. V pátek totiž skončila instalace bezpečnostních kartáčů na staré eskalátory ruské výroby v jedenácti stanicích.

Instalace byla zahájena 3. března. „Od té doby až do pátku byly umístěny na linkách A a B. Odkláněcí kartáče byly nově namontovány na celkem 48 eskalátorů ruské výroby,“ uvedl Peter Sopko, vedoucí oddělení Strojní investice pražského dopravního podniku (DP).

Úrazu nezabrání

„Odkláněcí kartáče jsou pasivním bezpečnostním prvkem pro zvýšení bezpečnosti na pohyblivých schodech. Musíme mít stále na paměti, že eskalátory jsou pouze stroje, proto je nutné dodržovat všechny bezpečnostní pokyny, a nehodám tak předcházet,“ navázal generální ředitel DP Martin Dvořák.

Jen samotné kartáče totiž nemohou zabránit případnému zranění při špatné jízdě po eskalátorech.

DP proto nadále apeluje na všechny cestující, zejména na rodiče a prarodiče malých dětí, aby dbali bezpečnostních pokynů. „Obzvláště v letních měsících, kdy cestující/děti používají otevřenou obuv, je potřeba respektovat bezpečnostní pravidla,“ upozornila mluvčí DP Ilona Vysoudilová.

Cestující by se měli vždy přidržovat pohyblivých madel, stát ve směru jízdy, po schodech neběhat a dbát zvýšené pozornosti při nástupu a výstupu ze schodů.

V pražském metru je v současnosti 94 ramen starších typů eskalátorů ruské výroby typu ET a Transporta, kde DP pravidelně provádí zvýšenou kontrolu zařízení, které byly uvedeny do provozu v letech 1980 až 1990.

Kde jsou v metru nové kartáče
Jedná o následující stanice: Jiřího z Poděbrad, Flora, Želivského, Florenc – B, Náměstí Republiky, Můstek – B, Karlovo náměstí, Anděl, Invalidovna, Českomoravská a Jinonice. První bezpečnostní kartáče byly instalovány již loni ve stanicích metra B a C, Křižíkova a Florenc.

Čtěte také: Třicet let starý eskalátor: už čtyři zraněné děti