Jednotlivé projekty nyní soupeří o finanční podporu veřejnosti. Musí vybrat celkem alespoň 5000 korun, a to minimálně od pěti různých dárců. Podle výše částky, kterou projekty takto získají, bude rozdělen i finanční příspěvek od Ery, a to podle pravidla: Čím více vyberete od veřejnosti, tím vyšší dar získáte.
Projekt, který veřejnost podpoří nejvíce, získá od Ery 50 tisíc korun, druhý v pořadí 40 tisíc korun, třetí 35 tisíc korun a čtvrtý projekt si odnese 25 tisíc korun. Výběr peněz od veřejnosti skončí 6. ledna 2016. Nyní se už částka pohybuje kolem tři čtvrtě milionu korun.
Z každého regionu v Praze a ve středních Čechách vám nyní představíme dva projekty, o prvních dvou jsme v Deníku psali na konci listopadu.
Praha
Projekt Šťastný vodicí pes pomůže zajistit kvalitní chov štěňat a následný výcvik vodicích psů pro nevidomé. Pes přináší do života nevidomého spoustu šťastných chvil a nenechá ho nikdy o samotě. Posláním Nadačního fondu Mathilda je vyhledávání a podpora smysluplných projektů, které pomáhají lidem s těžkým zrakovým postižením.
„Výcvik vodicích psů pro nevidomé je v České republice na vysoké úrovni a má za sebou dlouholetou tradici. Dlouhé roky praxe a zkušeností máme za sebou i my, kdo se výcviku vodicích psů pod hlavičkou „Mathilda" věnujeme. Máme za sebou zkušenosti ze soukromé praxe i z práce ve velké výcvikové škole, desítky vycvičených a předaných psů, zkušenosti i vzdělání v práci s lidmi se zrakovým postižením," uvedla Hana Jesenovcová.
Ve dvojici člověk a jeho vodicí pes je to vždy člověk, kdo určuje, jak se jejich společný život bude vyvíjet. Vodicí pes vždy zůstává psem se všemi psími vlastnostmi, které mu patří. Je to pes vychovaný, vzdělaný a připravený na práci průvodce, ale skvělým partnerem pro svého pána je jen tehdy, když povahové vlastnosti psa zapadají do života člověka přesně podle jeho potřeb.
Dalším projektem je Podpůrný tým Cesty domů. Rodiny umírajících pacientů Cesty domů budou moci být se svým blízkým v obtížné životní situaci a bude jim poskytnuto veškeré odborné zázemí a psychická podpora a to nejen v době péče o nemocného, ale také v době truchlení.
„Samozřejmě, že zemřeme, ale záleží na tom, jak. A to nejen kvůli nám samotným, ale také kvůli těm, kteří tu po nás zůstanou," řekla primářka Cesty domů Irena Závadová.
Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím dospělým i dětem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. Zároveň se snaží přispívat ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi. Vznikla v roce 2001 jako občanské sdružení usilující o zásadní zlepšení péče o nevyléčitelně nemocné, umírající a jejich rodiny v České republice. Sdružení má 77 členů.
V Praze jsou potom ještě další dva projekty. Česká asociace paraplegiků - CZEPA provozuje charitativní obchod Hvězdný bazar, který zároveň funguje jako tréninkové zaměstnání pro vozíčkáře s poraněním míchy. Pracovní místa prodejců jsou určena mladým lidem, kteří v důsledku úrazu často nedokončili vzdělání a nemají pracovní zkušenosti.
Holky, už mi zase chutná je motivační kampaň za zdravé stravování pro ženy s nádorovým onemocněním prsu. Pořádá ho sdružení Mamma HELP. Žen je skoro sedmdesát tisíc, co vědí, jak vypadá nechutenství způsobené onkologickou léčbou. A tak těm dalším, které se právě s rakovinou prsu potýkají, chtějí vzkázat, že zas bude líp.
Posázaví
Stanice pro záchranu živočichů v Pavlově na Havlíčkobrodsku přihlásila svůj projekt Péče o zraněné a handicapované živočichy. Posláním stanice, která je na Vysočině zcela ojedinělým zařízením, je péče o zraněné živočichy a také o nalezená mláďata s cílem vrátit je zpět do volné přírody.
Ve stanici často zůstávají zvířata s handicapem, která se už nemohou vrátit do divoké přírody. „Ročně přijímáme do stanice téměř pět set živočichů. Nejčastěji jde o mláďata dravých ptáků, sov, srnčata a zajíčky. Dále jsou to zvířata, která mají problém s nástrahami, které jim připravil člověk," řekl vedoucí stanice Zbyšek Karafiát.
Pavlovský areál ročně navštěvují tisíce dětí. Jeho pracovníci se snaží dětem zvířata nejen ukázat, ale také předat poučení o tom, jak se ke zvířatům chovat. Takto se snaží působit na děti přímo už od útlého věku, aby klesal počet zvířat, kterým je třeba pomáhat. Získané peníze hodlají v Pavlově využít pro podporu cílů stanice - tedy nakoupit krmiva a vybavení pro péči o mláďata a handicapované živočichy.
S druhým projektem z Vysočiny přichází Nadační fond Aktivní ženy na venkově Golčův Jeníkov na Havlíčkobrodsku. Projekt Senior klub si klade za cíl pomoci seniorům orientovat se v každodenní záplavě informací a usnadnit jim komunikaci s úřady a okolím.
Zástupkyně nadačního fondu představila klubovnu takto: „Můžeme zde vyučovat nejen jazyky, ale senioři se zde mohou věnovat také počítačům a dalším aktivitám." Díky penězům na provoz by mohly klubovna a učebna fungovat po celý rok. Nadačnímu fondu jde rovněž o to umožnit seniorům setkávání s mladšími generacemi a posílit tak mezigenerační sounáležitost.
Ke vzniku a cílům nadačního fondu v Golčově Jeníkově uvedla jeho zřizovatelka Evženie Ondráčková: „Vznikl jako nutnost - potřeba rozvinout zájem mnoha mých zákaznic, kamarádek a aktivních žen, které nechtějí trávit volný čas jen u televize."
Sbor dobrovolných hasičů v Zahrádce u Maršovic přihlásil třetí projekt. Jeho členové by rádi vybudovali zázemí pro velké i malé hasiče. Díky projektu chtějí dovybavit hasičský vůz, zajistit pro hasiče potřeby, jako přilby, hadice a další ochranné pomůcky. Poslední část je věnována stříkačce Mára z roku 1931. Na ní je potřeba kompletní rekonstrukce, aby ji mohli používat na společenských akcích.
Zvedák pro náročný ošetřovatelský provoz chce v rámci čtvrtého projektu zakoupit hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech. Vakuový zvedák v hodnotě 157 tisíc korun je bezpečným a pro klienty nejpohodlnějším systémem pro přesuny. Zejména ženskému personálu, jehož je v hospici většina, zajišťuje bezpečnější pracovní prostředí právě při těchto každodenních úkonech.
Polabí
Zahradu dětských snů si přejí v Základní škole a Mateřské škole Mozaika v Mnichovicích u Prahy. Bude vytvořena biodiverzitní zelená školní učebna, která bude sloužit pro školní výuku, výukové programy pro předškolní děti, trávení volného času a organizaci mimoškolních zájmových aktivit. Zelená školní učebna bude doplněna hřištěm v přírodním stylu.
„Milovala jsem svou práci," říká Táňa Kadlecová, když vysvětluje, jak vznikla Mozaika. „Měla jsem zkušenosti se vzděláváním dětí z Čech i ze zahraničí a viděla jsem, jak moc jsou děti ovlivněné různými přístupy učitelů. Pro ty své jsem si přála tu nejlepší školu na světě."
Děti by si na zahradě přály novou klec pro králíky, skalku, mít možnost pěstovat kytičky, starat se o kozu nebo o prasátka. Česko-anglická škola používá metodiku Montessori. Pro děti i dospělé pak pořádají nejrůznější akce, kurzy, tábory i zábavná odpoledne.
Projekt Pomáhejme společně živočichům v nouzi! patří pod Český svaz ochránců přírody v Pátku na Nymbursku. Volně žijící živočichové se mnohdy vlivem lidské činnosti ocitnou v nouzi. Pro tyto případy funguje Záchranná stanice v Pátku. Hlavní cíl organizace je zvířeti poskytnout první pomoc, vyléčit ho a vypustit zpět do volné přírody.
„Naše záchranná stanice funguje už pěknou řádku let. Za celou dobu působení jsme přijali více než pětadvacet tisíc zraněných živočichů. Téměř šedesát procent z nich se nám podařilo vypustit zpět do přírody," řekla vedoucí ekocentra Marta Bryndová.
Stanice vznikla v roce 1984 a původně působila pouze v okolí Poděbrad. Postupně rozšířila svoji činnost nejprve do celého okresu Kolín a Nymburk, později přibyly okresy Mladá Boleslav, Praha východ a Jičín. Na stanici se nachází zázemí zahrnující vybavenou ordinaci a karanténní místnosti i přípravna a sklad krmení včetně technického vybavení pro odchyt a převoz zvířat. Ve venkovních prostorách je umístěno 27 voliér, včetně rozlétávací voliéry.
Rodinné centrum Routa z Čelákovic chce zútulnit svůj dvorek, proto připravili projekt Dvorek ožije. Je třeba nejen opravit hospodářské přístavky, ale také vybudovat pergolu včetně venkovního posezení pro využití dětí i dospělých, vystavět ohniště, vystavět domek z přírodnin, další herní prvky pro děti, nebo například rekultivovat záhony, kde mohou pěstovat bylinky.
Oblastní spolek České červeného kříže Mladá Boleslav by rád pořídil přenosný kyslíkový generátor pro Dům péče Českého červeného kříže. Cílem projektu je pořízení generátoru kyslíku pro zlepšení mobility a komfortu pacientů zdravotnického zařízení, kterým je poskytována péče hospicového charakteru.
Křivoklátsko, Podbrdsko
Svaz tělesně postižených Hořovice připravil projekt Podpora pro hendikepované. Půjčovna kompenzačních pomůcek slouží celé veřejnosti již pátým rokem. Půjčovnu navštívilo k dnešnímu dni tři sta klientů a bylo zaznamenáno přes pět set výpůjček pro postižené občany. Pomůcky dováží ke klientovi s odborným předvedením. V organizaci si přejí zajistit zvýšení komfortu a důstojnosti pro tělesně postižené občany a rozšířit sortiment o žádané pomůcky, aby uspokojili klienty, kteří půjčovnu navštěvují.
„Veškeré pomůcky po celém Středočeském kraji pro děti do patnácti let poskytujeme zdarma. Také rozvoz po Berounsku zajišťujeme zdarma. Příspěvek od klientů používáme na údržbu pomůcek a nákup nových," řekla předsedkyně Svazu tělesně postižených Hořovice Jarmila Gruntová, která je sama na vozíku.
Dětský domov Husita Dubenec si připravil projekt Bezpečně do škol a školek. Dětský domov Husita je umístěn v obci Dubenec. V obci není škola, děti musí jezdit do školy a školky do osm kilometrů vzdálené Příbrami. Peníze potřebují na nákup nového automobilu pro přepravu dětí.
„Už několik let šetříme na nový nebo zánovní automobil, který by byl devítimístní. Naše děti by vozil do školy, na zájmové kroužky, na výlety. Jsme jeden z nejmenších domů v České republice. Založený byl v roce 2006. Pečujeme o šestnáct dětí, které žijí ve dvou rodinných skupinách. Nejstaršímu dítěti je přes dvacet let, nejmladšímu několik měsíců. Snažíme se podobat rodinnému systému. Nemáme školní jídelnu, údržbáře, kuchařky. Snažíme se to dělat sami, tudíž nemáme i zájmové kroužky, takže s dětmi jezdíme na fotbal, hokej, na výuku hry na kytaru," řekl ředitel dětského domova Igor Grimmich.
Zřizovatelem je Pražská diecéze církve československé husitské. Jedná se o nestátní církevní dětský domov, zařazený do sítě školských zařízení.
Canisterapie Kladno v městské části Rozdělov si připravila projekt Léčba psí láskou. Jejich členové pracují v canisterapeutických týmech, které se skládají z vyškoleného psovoda a pravidelně přezkušovaného canisterapeutického psa se speciálním výcvikem. Právě kontakt se psy je klíčovým nástrojem pro motivování klientů. Pomáhá jim odbourávat stres, rehabilitovat, narušuje jejich denní stereotypy a výrazně přispívá k posílení jejich psychického i fyzického zdraví.
Farní charita Beroun chce vybudovat venkovní kapli jako intimní místo tichosti a klidu. Venkovní kaple bude využívána klienty Domova a Stacionáře sv. Anežky České k odpočinku a meditaci v příjemném prostředí venkovní zahrady.
S jednotlivými projekty se díky videomedailonkům mohou zájemci blíže seznámit na www.erapomaharegionum.cz. Zde můžete favorizované programy rovnou také podpořit.
Čtěte také: Na lepší život v regionech půjdou tři miliony. Můžete rozhodnout kam