„Během včerejších tří hodin od otevření si za Muchou našlo cestu 179 návštěvníků," informovala Deník pokladní  z Národní galerie.Větší nápor návštěvníků ale pracovníci Národní galerie očekávají během víkendu.

Pražskou expozici Slovanské epopeje ale provázejí spory o financování a nekonečné debaty o jejím definitivním umístění. Po druhé světové válce totiž plátna pobývala na zámku Moravský Krumlov, který se epopeje nechce vzdát. Pro město Moravský Krumlov totiž byla turistickým trhákem.

„Mrzí mě, že na vernisáž Galerie hlavního města Prahy nepozvala lidi, kteří se o epopej roky starali. Co se týká dalších jednání, je pro mě  v tuto chvíli partnerem pouze pražská radnice a radní pro kulturu Václav Novotný. Jednáme o opravě zámku a jeho podmínky pro eventuální návrat obrazů na krumlovský zámek jsou  v souladu s podmínkami Národního památkového ústavu," řekl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Zklamání a jisté obavy neskrýval ani vnuk malíře John Mucha. „Je mi líto, že maminka nebyla pozvaná na vernisáž. Určitě by se ráda zúčastnila," posteskl si  potomek  slavného malíře.

Ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka na to, že v seznamu pozvaných hostů chyběla tato jména, pouze podotkl: „Pan John Mucha a starosta Třetina se maximálně zasloužili o to, aby Slovanská epopej ve Velké dvoraně vůbec nebyla vystavena. Jejich pozvání na vernisáž mohli z naší strany považovat za opovážlivost."

Mucha vysvětluje své obavy o plátna

John Mucha Deníku svěřil obavy o budoucnost pláten.  „K expozici ve Veletržním paláci jsme měli vždy výhrady. Domnívám se, že zástupci galerie jsou si vědomi katastrofálních technických podmínek, které v paláci byly. Rozhodli se do jejich zlepšení investovat velkou částku, původní rozpočet přeplatili asi o dvě stě procent. Termín zpřístupnění obrazů stále posouvali," dodal  k pražské expozici malířův vnuk. Podle něj památkáři nařídili, že plátna nesmí být srolovaná déle než tři dny.

„Několikaměsíční navinutí pláten na obří cívky dokumentuje postoj Galerie hlavního města Prahy ke Slovanské epopeji. Moje obavy stále nejsou utišeny a  proto jednám o využití budovy hlavního nádraží pro expozici obrazů," zmínil John Mucha.

Výstava bude v prostorách Veletržního paláce nejdéle dva roky, na které má Galerie hlavního města smlouvu s Národní galerií. Zda to bude její definitivní domov, není zatím jasné.