Moderní a ekologický elektrobus neprodukuje emise oxidu uhličitého a dalších škodlivých látek, čímž přispívá k čistějšímu ovzduší ve městě. „Bezemisní vozidla jsou klíčovou součástí moderní dopravy a pomáhají snižovat nejen uhlíkovou stopu, ale také provozní náklady dopravce,“ říká Petr Brzezina, prezident skupiny Škoda Transportation.

Podle něj cestující ocení hlavně komfortní výbavu. „Například celovozovou klimatizaci, pohodlná sedadla, sofistikovaný informační systém a také tichou jízdu. Díky systému oportunního dobíjení se bude přes den baterie doplňovat ze stávající trakční infrastruktury a poté přes noc dojde k pomalému nabíjení a balancování baterie,“ popisuje Brzezina.

„Slíbili jsme, že do roku 2024 bude v Praze o pětinu méně emisí, do roku 2030 bude třetina autobusů poháněná elektrickým pohonem. Snižujeme hluk z dopravy, přispíváme k čistějšímu vzduchu a celkově zlepšujeme životní prostředí,“ vysvětluje Adam Scheinherr (Praha sobě), náměstek pro dopravu. Nákupem nových elektrobusů hlavní město naplňuje také svůj klimatický závazek, ke kterému se přihlásilo.

Stanice metra Hradčanská. Ranní špička.
Do stanice metra Hradčanská se cestující nedostali celé ráno a dopoledne

Dvanáctimetrový stroj s dvoupólovým dobíjením se dobíjí v průběhu dne z trakčního vedení za provozu a také na konečných zastávkách Strašnická a Želivského. Nabíjení trvá 15 až 30 minut, čímž se doplní část celkové kapacity baterie, a vozidlo může vyjet na další okruh linky, kde nevedou troleje.

Na jedno nabití zvládne ujet více než 100 kilometrů, nehledě na to, zda je zároveň puštěná klimatizace. Tento dojezd výrobce garantuje po celou dobu životnosti baterie, která je 12 let. Výrobu karoserie si vzala na starost subdodavatelská společnost Škoda Transportation, turecká Temsa.

„V Turecku proběhla výroba karoserie na základě naší specifikace. K tomu jsme přidali kompletní elektrovýzbroj včetně baterií a pantografu, celá montáž a kompletní zkoušky vozu proběhly v naší plzeňské továrně,“ popisuje Zdeněk Majer, viceprezident Škody Transportation.