„Spalování tuhých paliv v domácnostech má stále nezanedbatelný podíl na celkové produkci emisí znečišťujících látek,“ uvedl radní Petr Štěpánek. Problémy jsou především v okrajových částech Prahy. Pro letošní rok má na dotace město nachystaných osm milionů korun. Podle Štěpánka dostanou více ti, kteří se rozhodnou pro alternativní vytápění.

Příspěvky za desítky tisíc

„Například fotovoltaické články, vhodné pro sídlištní byty, solární kolektory, tepelná čerpadla či biomasa dostanou přednost před plynem a elektřinou či centrálním topením,“ uvedl Štěpánek. Zatímco na přechod z uhlí na plyn přispěje město třiceti tisíci korunami, na tepelná čerpadla dostane žadatel až 80 tisíc.

Město chce přihlížet rovněž k efektivitě využívání energií. Poprvé proto bude letos podporovat takzvané mikrokogenerační jednotky, tedy sdruženou výrobu tepla a energie. A pravděpodobně bude časem přispívat na zateplování budov či nízkoenergetickou výstavbu. Dotovat přeměnu topných systémů začala Praha před třinácti lety a za tu dobu vyplatila lidem přes 400 milionů korun.

V prvním roce, tedy v roce 1994, byl zájem největší a město podpořilo přeměnu vytápění u více než jedenácti tisíc bytů částkou přesahující 108 milionů korun. Tento trend pokračoval ještě v dalších třech letech, ale pak se zájem lidí zastavil. Z valné části tomu tak bylo proto, že naletěli na kampaň společnosti ČEZ a investovali do elektrifikace, načež energetické závody proud výrazně zdražily. (če)