Podle místostarosty Bohumila Zoufalíka vznikne v Edenu nové kulturní a společenské centrum nejen pro obyvatele městské části, ale pro všechny Pražany. „Z bývalého kulturního domu chceme udělat multifunkční prostor, který bude ekonomicky soběstačný,“ říká Zoufalík. Víceúčelové centrum by mělo už za dva roky návštěvníkům nabízet společenské i sportovní vyžití.

Studie, ze které radnice Prahy 10 vychází, mluví o hlavním sálu pro několik tisíc lidí, fitcentru, kavárnách či diskotéce místo bývalého kina. „Když to přeženu, tak ráno tam může být setkání svazu zahrádkářů, odpoledne společenská akce a večer taneční zábava,“ uvádí Zoufalík. Obyvatelé Vršovic by kulturní centrum přivítali. „Kulturní dům už delší dobu zeje prázdnotou, přitom v okolí chybí prostor ke společenskému vyžití. Závazek radnice je sice fajn, jenom aby svým slovům její představitelé i dostáli,“ obává se nesplnění slibu obyvatelka Vršovic Silva Mayerová.

Vedení vršovické radnice chce mít konkrétní projekt budoucí podoby kulturního domu na stole nejpozději do konce letošního roku. Rekonstrukce by tak mohla začít zkraje roku 2008. Proměnou projde i technické zázemí. Budova dostane i nové zateplení. Podle Zoufalíka se zatím neví, jak bude projekt financován. „Možností je několik. My bychom se přikláněli ke spolupráci se soukromým sektorem a budeme usilovat také o peníze z fondů Evropské unie,“ informuje Zoufalík.

Kulturní dům Eden měla až do loňského června v pronájmu soukromá osoba. Městská část se rozhodla od nájemní smlouvy předčasně odstoupit, aby se mohla uskutečnit rekonstrukce objektu. Bývalému nájemci Blažeji Lancošovi nabídla jako odškodné nájem v prostorech bývalé knihovny v Zahradním Městě.