Dýňování na Kozím plácku symbolicky ukončilo zahrádkářskou sezónu místní komunitní zahrady Za Haštalem. Děti, rodiny, ale i senioři, si zde mohli zkrášlit jednu dýni a vyslat ji do boje o vítězství. Soutěžící měli k dispozici dílnu s veškerým vybavením pro tvůrčí činnost. Zároveň byly vítány i vlastní ozdoby účastníků.

„Jsem rád, že komunitní zahrada není jen prostorem, kde si místní občané vypěstují svůj salát, bylinky nebo jahody. Je zároveň místem sousedského setkávání, navazování nových přátelských vztahů a seznamování se s lidmi z místní komunity. Navíc je i originálním oživením městské krajiny,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček, který akci poskytl záštitu a kterého zájem občanů o zahradu velmi těší.

Akce se pořádá druhým rokem

Celodenní program zpestřilo divadélko pro děti a hudební vystoupení. Nechyběly ani ochutnávky dýňových specialit. Interaktivní akce spojená se zdobením dýní dokreslila podzimní atmosféru a přitáhla pozornost mnoha kolemjdoucích.

„Tato akce, kterou jsme pořádali již druhým rokem, měla velký ohlas. Sešly se zde všechny generace a mě osobně těší, že si návštěvníci společně užili jedinečnou podzimní atmosféru. Už nyní se těšíme na příští rok,“ řekl Martin Štolc, předseda spolku Prevence dětem.

Komunitní zahrady táhnou

Celodenní snažení účastníků vyvrcholilo slavnostním vyhlášením soutěže o nejkrásněji nazdobenou dýni. Výherci získali věcné dary a deset nejhezčích dýní bylo vystaveno na dětském hřišti Za Haštalem, kde se nachází i první komunitní zahrada na území Prahy 1.

Zájem občanů v průběhu letní sezony výrazně převýšil kapacity této komunitní zahrady, proto se do příštího roku otevřou tři nové. Na Malé Straně (u Komunitního centra Kampa), na Novém Městě (zahrada V Jirchářích) a na Starém Městě (obnovená komunitní zahrada na dětském hřišti Za Haštalem).