„Zaznamenali jsme dva takové případy. Lidé v nich dokonce operovali falešným usnesením městské rady seseznamem domů, které mají jít do privatizace. Vypadalo velmi věrohodně,“ potvrdil Deníku místostarosta Prahy 2 Jiří Paluska.

Podvedených je zřejmě více

Další tři podněty má radnice druhé městské části od lidí, kteří podobnou nabídku dostali. Je přitom pravděpodobné, že podvedených je mnohem víc. Bojí se však ozvat kvůli strachu zlidí, kteří jsou zřejmě podvodníky, a také ztrestního stíhání. To jim však podle bývalého policisty z protikorupční jednotky Václava Lásky nehrozí. „Každý, kdo platí soukromé osobě za získání obecního nebo státního majetku, musí vědět, že něco není v pořádku. Ale v tomto konkrétním případě jim bude přináležet spíše pozice poškozených podvodem, než pozice úplatkářů,“ domníval se Láska.

Kvůli podezřelému jednání skupiny proto Praha 2 podala trestní oznámení. „Věcí se zabýváme,“ potvrdila policejní mluvčí Iva Knolová. Kvůli vyšetřování ale policie zatím nebude upřesňovat další informace.

Ty nechce zveřejňovat ani druhá městská část, ačkoliv již zná jména pravděpodobných podvodníků a ví také, kde jsou kanceláře, kam si své „klienty“ zvali. „Nechceme mařit vyšetřování,“ uvedla důvod starostka Jana Černochová.

Policie zřejmě prověří i radnici

Policie by také měla zjistit, zda do podivného jednání není zapleten i někdo zradnice. Vjednom případě se totiž podle Palusky stalo, že městská rada uvažovala o privatizaci konkrétních prostor a na úřadě to věděla jen malá hrstka lidí. „Ještě než jsme to zveřejnili, tak jsme se doslechli, že je někdo nabízí za milionovou směnku,“ říká Paluska.

„Už přes rok přitom jasně deklarujeme, že privatizace skončila,“ dodala starostka městské části Jana Černochová. O osudu posledních dvou domů, které měly jít původně do privatizace, rozhodli zastupitelé minuléúterý. Sdalším masivním prodejem domů již nepočítá, a pokud se tak ve výjimečných případech stane,, pak bude nemovitost nabízena za tržní cenu.