„Trvalo dlouho, než jejich nájemníci splnili formální podmínky, tedy například založení družstva,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jiří Paluska, který má majetek městské části v kompetenci.

V červnu usnesení zamítli

Rozhodnutí o obou domech se pak vleklo několik let. Naposledy usnesení o jejich prodeji zastupitelé Prahy 2 zamítli letos v červnu. Nepanovala totiž shoda v tom, za jakých podmínek a zda se mají domy prodat. Část opozice radnici vytkla, že se chce zbavit majetku, který by jí mohl zajistit do budoucna, a také bytů, které mohou sloužit k sociálním účelům. Napříč politickým spektrem pak vadilo především to, že jde o cenu administrativní, nikoliv tržní.

Dnes budou zastupitelé o prodeji těchto dvou domů, v jejichž bytech platí nájemníci většinou regulované nájemné, rozhodovat znovu. V pozměněné podobě.

„Cena domů bude vyšší. Oproti minulému usnesení jsme nechali vyhotovit nové posudky na obvyklou, tedy tržní cenu,“ uvedl předkladatel usnesení a místostarosta Prahy 2 Jiří Paluska.

Podle třetích, nejnovějších posudků má dům v Neklanově ulici hodnotu 5 849 540 korun a dům v Botičské ulici byl pak oceněn na 6 627 360 korun.

Část opozice ruku nezvedne

S prodejem ale zřejmě opět nebude souhlasit část opozice. „Privatizaci nepodpoříme, protože městská část by měla mít v souvislosti s deregulací nájmu k dispozici obecní byty, které by sloužily jako pomoc pro sociálně slabší, v Praze 2 jsou to především senioři a seniorky. Podle odborných studií je pro zdravý rozvoj města ideální držet si 20 procent celkového bytového fondu, ale Praha 2 je však již pod touto hranicí,“ uvedl za Stranu zelených zastupitel Michal Uhl.

Podobný názor má také ČSSD. „Radnice má mít určitý počet bytů pro sociální bydlení. Z tohoto důvod jsme v minulosti privatizaci nepodpořili a předpokládám, že naše stanovisko se nezmění,“ prohlásil za sociální demokracii Jiří Dienstbier.

Dva opoziční zastupitelé, a to Květuše Kovářová a Radim Perlín, kteří jsou bez politické příslušnosti, usnesení podpoří. „Pravidla, která byla přijata, se mají dodržet,“ poznamenal Perlín.

Hrozí radnici žalobou

Podle místostarosty Palusky bude prodej domů nejlepším řešením. Obě nemovitosti jsou podle něj totiž zátěží pro městskou část a jejich nájemníci navíc na radnici tlačí, aby jim byly byty prodány.

„V tuto chvíli jsme trochu v kleštích. Praha 2 by měla vyřešit situaci, ke které ji zavázali její předchůdci, a splnit slib, že oba domy do privatizace půjdou. Jsme také pod tlakem nájemníků, kteří si byty chtějí koupit, jak jim bylo v minulosti slíbeno. Pokud by k prodeji nedošlo, hrozí Družstvo Botičská radnici žalobou,“ dodal Paluska.