Dávat pozor by si měli především návštěvníci barů, klubů, hoteliéři ale i cestující v hromadné dopravě. Alarmující události z minulých dnů jsou toho důkazem. Bitky na ulicích i v tramvajích, či ničení zařízení hotelového vybavení, škody za sta tisíce korun. To vše si může rozjařená dánská mládež připsat na vrub.

Podle policie se dají i s dalším „turnusem" předpokládat potíže. Jen tento týden museli policisté zasahovat u desítek incidentů, v nichž „hlavní roli hráli" na mol opilí Dánové. Těch zatím do metropole přijelo přibližně osm tisíc. Velvyslanectví skandinávské země konstatovalo, že „zimní prázdniny v Dánsku potrvají ještě celý příští týden, odhadujeme, že s cestovkou do Prahy dorazí asi šest tisíc studentů".

Nachystán je dostatek policistů

Podobnými informacemi disponují i pražští policisté. Jejich mluvčí Eva Kropáčová ujistila veřejnost: „Jsme nachystaní, na víkend máme připraveno dostatek policistů, takže budeme v ulicích, dokud to bude potřeba." Hlavní nápor podle ní pomine ke konci příštího týdne. „Předpokládáme, že ještě celý příští týden bude v pohotovosti zhruba stovka policistů i příslušníků speciální pořádkové jednotky," dodala.

Plné ruce práce s mladými Dány, lačnými po alkoholu, má a zřejmě i dál bude mít pražská záchranka. Její mluvčí Jiřina Ernestová včera uvedla, že „během uplynulých tří dnů bylo nutné ošetřit 28 dánských turistů, z toho 16 nezletilých".

Od začátku tohoto týdne v Praze vystřídalo přibližně osm tisíc studentů z Dánska. Každý z nich podle policie strávil v metropoli průměrně tři dny. Výsledkem je nejméně deset výtržností či násilností denně, osmadvacet ošetřených záchrankou, z toho šestnáct nezletilých. K úhoně při potyčkách v ulicích přišlo i několik zasahujících policistů a škody se šplhají do statisíců korun.

Totéž se prý dá očekávat příští týden, kdy má podle odhadů dánské ambasády do Prahy dorazit dalších šest tisícovek středoškoláků a vysokoškoláků „užít" si levné zimní prázdniny. Dohlédnout má na ně asi stovka policistů včetně speciální pořádkové jednotky. Desítky strážníků s psovody stanou na nárožích v centru města a v hromadné dopravě.

„Dalších dvě stě strážníků se bude věnovat běžné hlídkové službě, připraveno poskytnout pomoc a posily svým kolegům," vzkázal včera mluvčí pražské městské policie Jan Čihák.

Zbytečné výjezdy sanitek

Vedle policistů a strážníků se nezastavili a v nejbližší době zřejmě ani nezastaví záchranáři. „V minulých dnech vyjížděli k nevolnostem po nadměrném požití alkoholu, ke zraněním hlavy a končetin po pádech v opilosti, k řezným poraněním střepy," uvádí web pražské záchranky s tím, že ošetření je hrazeno z cestovního pojištění cizinců.

Mluvčí záchranářů Jiřina Ernestová však poznamenala, že její kolegové v terénu jsou nezodpovědností Dánů zbytečně přetíženi nadměrným počtem výjezdů. Pro každý případ jsou však prý na příští týden připraveny záložní posádky sanitek, které vyrazí, když bude nezbytně potřeba.

Těžko studenty uhlídat

Jak se podaří chystaný nápor alkoholuchtivé mládeže zvládnout? Mluvčí policie Eva Kropáčová naznačuje, že to nebude nic snadného. „Problém je v tom, že nejsou příliš organizovaní," vysvětlila. Studenti se prý jednoduše po menších skupinkách rozptýlí do víru nočního velkoměsta a dohled nad nimi je tím ztížen.

„Do Prahy je přiveze cestovka autobusem a vysadí je. Někteří navíc nezůstanou po celou dobu v jednom hotelu. Ubytování střídají," popsala Kropáčová.

Bitky, demolice i pobodání

Jeden z prvních konfliktů mladých Dánů se zákonem Praha zaznamenala v úterý 12. února brzy ráno, kdy se opilý sedmnáctiletý student rozhodl prohodit popelnici výlohou obchodu v Krakovské ulici. Agresivitu se pak snažil vybít i na příchozím muži zákona, který schytal několik ran pěstí do obličeje. „Je vyšetřován kvůli poškozování cizí věci a pro útok na úřední osobu. Nadýchal dvě promile," shrnul policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Následující den, tedy ve středu 13. února policie informovala o demolici zařízení pokojů v několika pražských hotelech. Špatně dopadly například hotely Slavia ve Vladivostocké ulici a Panorama Hotel Prague v Milevské ulici. Dva mladíci z Dánska se tu navíc porvali o dívku a jeden z nich skončil pobodán v nemocnici.

„Poničili asi třicet pokojů a několik toalet. Škoda byla předběžně vyčíslena na sto tisíc korun. Útočníkovi, který pobodal svého krajana, hrozí obvinění pro ublížení na zdraví a zřejmě i pro vydírání," sdělila mluvčí Kropáčová. Média ještě týž den přinesla zprávu o poničení čtyř apartmánů a fasády hotelu v Krakovské ulici. Podobná informace přišla také z holešovického Plus Prague Hotelu. Mladíci tu zdemolovali více než stovku pokojů i vybavení společných prostor. Zdrcený ředitel hotelu David Kaufman předběžně odhadl škodu  na více než dvě stě tisíc korun.

Kdo ponese odpovědnost?

V noci na čtvrtek se Dánové pro změnu poprali v centru Prahy. Bylo jich přibližně patnáct a dva z nich napadli i zasahující policisty. Budou se zřejmě zodpovídat z výtržnictví a útoku na úřední osobu.

Z řad poškozených hoteliérů i rozzlobených Pražanů se stále silněji ozývá otázka, kdo za řádění ponese odpovědnost? Podle většinového názoru by ji měly převzít konkrétní cestovní kanceláře, které mladé Dány do Prahy přivezly za levným alkoholem.

Z vším ale stojí česká pořadatelská agentura, která prázdninovou akci připravovala minimálně půl roku dopředu včetně intenzivní kampaně v dánských médiích. Její pracovníci odmítají komunikovat s novináři.