Zachráněnou kolonii netopýrů rezavých vypustí záchranná stanice v centrální části Stromovky ve čtvrtek 29. března v 17 hodin. Na akci se zájemci budou moci seznámit se životem netopýrů a problematikou jejich ochrany.  Zvířecí záchranáři návštěvníkům také ukážou ultrazvukový detektor. Ten dokáže zvukové signály jednotlivých druhů netopýrů převést do formy slyšitelné i pro člověka.

Početná skupina netopýrů se do záchranné stanice dostala 5. února letošního roku. Jejich zimoviště objevili obyvatelé bytu při bouracích pracích. „Původní zpráva zněla, že ve větrací šachtě je asi desítka netopýrů. Přivolaní pracovníci záchranné stanice však nakonec z napůl rozbourané zdi vedoucí do šachty vyprostili celkem 199 rozespalých netopýrů,“ vysvětlila mluvčí Lesů hl. m. Prahy Petra Fišerová.

Stromovka je rájem netopýrů

Někteří živočichové měli drobné oděrky, jeden si dokonce zlomil křídlo. Většina z nich ale naštěstí neutrpěla žádnou větší újmu. „Ve stanici jsme je proto přesunuli do chladného a bezpečného prostoru, aby mohli v klidu pokračovat v zimním spánku a načerpat síly na jaro,“ dodala Fišerová.

Celou netopýří kolonii vypustí zvířecí záchranáři ve Stromovce, kde se netopýrům velmi dobře daří. Žije zde až devět druhů, nejčastěji se tu vyskytuje netopýr parkový, a právě netopýr rezavý. Netopýři mají v parku dostatek potravy a možností k úkrytu. „Před třemi lety jsme na vybraná místa ve Stromovce nainstalovali i pět speciálních dřevocementových netopýřích budek, které připomínají jejich přirozené skrýše, dutiny a štěrbiny starých stromů,“ popsala mluvčí.

Přítomnost netopýrů ve Stromovce stejně jako na dalších místech v pražské přírodě záchranná stanice pravidelně monitoruje. A to společně s účastníky večerních exkurzí Za pražskými netopýry, které Lesy hl. m. Prahy pořádají pravidelně na jaře a na podzim.  

Netopýři se budili kvůli letošní zimě

Letošní zima byla náročná nejen pro netopýří kolonii z Libně. Od 1. ledna do 18. března přijala záchranná stanice již 302 netopýrů, což je absolutní rekord v porovnání s předchozími lety. Za stejné období v roce 2017 stanice přijala 61 netopýrů. A z toho 40 pouze v jedné kolonii. V roce 2015 dokonce pouhých 19 netopýrů.

„Na vině je mimo jiné pravděpodobně charakter letošní zimy. Nejprve bylo teplo, které mohlo netopýrům ztěžovat usínání, ale které zároveň nebylo dost velké na to, aby sehnali dostatek potravy. Poté přišly tuhé mrazy, které mnohé netopýry vyhnaly z jejich úkrytů. Většina netopýrů, kteří se do záchranné stanice zvláště v posledních dnech dostala, byla nesmírně vyhublá a velmi zesláblá,“ uzavřela Petra Fišerová.