„Za 15 let jsme nikdy neměli takto přísné podmínky," popsal dnes novinářům měsíční karanténu slonic kurátor savců Pavel Brandl. Zvířata přijela se svými mahudy, tedy srílanskými ošetřovateli, starý sloninec se musel vytopit na 27 stupňů Celsia. „Nikdy nebyly v prostoru, který by byl ohraničen čtyřmi stěnami," upozornil Brandl, podle kterého to ale zvířatům nedělalo problémy.

Slonice mlsaly banánové listy z Thajska

Na první měsíc pobytu jim byly přivezeny i čerstvé banánové listy z Thajska. „Záhy po příjezdu jsme začali slonům nabízet českou potravu. Zejména jablka měla okamžitě velký úspěch," dodal Brandl. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka díky tomu poklesly denní náklady na krmivo ze 4000 korun na polovinu. Samice si musejí postupně zvykat i na chladnější podnebí, z vytopeného slonince je tak chovatelé vyvádějí zhruba na hodinu denně do výběhu.

„My zvažujeme, že veřejnosti umožníme se s oběma slonicemi seznámit ještě v době, když budou v tom starém pavilonu velkých savců," uvedl Bobek. Dodal, že to bude nejdříve po Novém roce. Až porodí slonice Donna, přestěhují Janitu a Tamaru k současné skupině do nového slonince. Sloninec se bude otevírat 30. března.

Co v zoo? Mikuláš či mláďata žirafy

Do konce roku ale připravuje zoo ještě řadu dalších akcí, kromě rozsvícení vánočního stromu, Mikuláše a vánoční nadílky v zahradě se budou například 9. prosince křtít žirafí mláďata, zájemci také mohou v soutěži vyhrát exkurzi do zázemí zahrady.

Zoo rovněž před Vánocemi představila novou kampaň k adopci zvířat. Na plakátech a v médiích se lidem nabízí třeba sponzoring lamy vikuni se sloganem žádná lama nechce být sama nebo ropucha jihoafrická, která „hledá svého prince".