Dvojice mladých samců cestovala do rakouské záchranné stanice Richard Faust Centre v Haringsee minulý týden. Okamžitě po příjezdu obydlil každý ze samců vlastní voliéru.

„Naši samci jsou geneticky velmi cenní, a tak se rakouští kolegové rozhodli ponechat si je pro chov a do volnosti vypouštět jejich mláďata," vysvětluje kurátor ptáků Antonín Vaidl.

Potomkové pražských puštíků by měli pomoci vytvořit most mezi jednotlivými populacemi karpatského poddruhu puštíka bělavého. Vaidl a jeho tým nabídli dvojici sov do Rakouska po letech úspěšných vysazování pražských mláďat na Šumavě. Tam v současnosti žije zhruba dvacet párů této mimořádné sovy.

Do přírody úspěšně vrací také další české sovy

close Mláďata puštíků bělavých obohatila v minulosti populaci na Šumavě. zoom_in

Nejsou to jediné podobné úspěchy pražské zoo, ta do přírody úspěšně vrací také další české sovy, sýčky obecné nebo sovy pálené.

Puštík bělavý patří k největším sovám žijícím na českém území. Je zde velmi vzácný, vyskytuje se hlavně na severu Evropy a v Asii. Pražská zoo už léta navrací mláďata puštíků do přírody, na Šumavě jich v současnosti žije zhruba dvacet párů. Zoo přitom do přírody vrací i další české sovy, sýčky obecné nebo sovy pálené.