Novela zákona ovšem počítá s tím, že věková hranice se bude každých pět let přezkoumávat podle údajů Českého statistického úřadu. Lidé by však podle představ ministrů měli strávit čtvrtinu života v penzi. Materiál nyní míří do Poslanecké sněmovny. I tam zřejmě návrh projde. Bude to ale platit i po volbách?

JITKA CHALÁNKOVÁposlankyně sněmovny členka výboru pro sociální politiku (TOP 09)
  close Jitka Chalánková. info Zdroj: ČTK zoom_in

 1. Proč jste proti? V Evropě je většinou stanovena právě tato hranice…

Protože jde o ryzí populismus současné vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Za prvé se řeší odchod do důchodu až v roce 2030, za druhé každých pět let se bude doba odchodu do důchodu stejně přepočítávat a nejistota přetrvá. Vláda překvapivě vůbec neřeší, kde stát bude jednou na důchody brát peníze.

2. Kdybyste v budoucnu mohli, změnili byste tento zákon?

Určitě ano. Zachováme se zodpovědně a přijmeme taková opatření, která zajistí budoucí důstojné důchody i dnešní mladé generaci.

3. Jak byste problematiku stáří a práce řešili?

Vyplácení důchodů nemůže stát pouze na průběžném důchodovém systému, tedy na tzv. prvním pilíři, který veškeré finance okamžitě spotřebuje, ale měl by uchovat část prostředků i pro budoucnost. Navíc by lidé měli mít širší možnosti, jak si část peněz ponechat na svůj vlastní důchod. Současná vláda svými nahodilými kroky jen zakrývá velký problém. Zázraky v penzijním systému čekat nemůžeme, protože populace stárne. Je proto třeba říci, zda chybějící prostředky ubereme z výdajů na obranu státu, na zdravotnictví či školství, anebo zavčas najdeme odvahu k reformě. Určitě bych podpořila debatu o využití příspěvku zaměstnavatelů, kterým je současně třeba ulevit na jiných odvodech, a dalších možnostech připojištění.

JAN BARTOŠEKmístopředseda sněmovny
člen expertní skupiny (KDU-ČSL)
close Jan Bartošek. info Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek zoom_in
 

1. Proč zrovna šedesát pět let?

Důchodovou reformou se zabýváme ve vládní koalici už třetím rokem. Šedesát pět let koresponduje nejvíce s dobou aktivně strávenou v pracovním prostoru a s dobou, po kterou by mohli naši občané užívat ve zdraví zasloužený odpočinek. A celá řada průzkumů ukazuje fakt, že stále větší procento seniorů tráví svůj volný čas velmi aktivně. Cestují, dokonce si i nadále zvyšují své vzdělání.

2. Z jakých podkladů jste vycházeli?

Prostudovali jsme s malou nadsázkou řečeno tuny materiálů. Inspirovali jsme se v zahraničí…

3. Může se tato hranice v budoucnu změnit?

Do budoucna nelze vyloučit téměř nic. Zastropování věku pro odchod do důchodu podporuji mimo jiné i proto, že si neumím představit situaci a pocity lidí, kteří by si nemohli plánovat, jak naloží se svým životem, a musí chodit do práce, dokud je jen nohy ponesou a ruce i hlava budou sloužit. Tento princip je demoralizující a nefér. Jestliže v této souvislosti narážíme na financování důchodů a stále větší zátěž pro státní rozpočet, musíme hledat i jiné cesty, než přenášet odpovědnost za klidné stáří na ty, kteří už své republice odvedli.

Čtěte také: Budou cyklisté se třemi pivy nebezpeční?