Vedení města jej prý navíc odvolalo, aniž by se seznámilo s podklady kauzy a dosavadním postupem kanceláře ve sporu s majitelem paláce, Copa retail o výši nájemného. Praha má zaplatit do roku 2026 přes čtyři miliardy korun.

„Nikdy mi důvod výpovědi smlouvy nebyl sdělen, pouze jsem se dozvěděl, že jsem natvrdlý a dělám obstrukce," řekl Zoufalý na jednání výboru, kam jej pozvala předsedkyně výboru Jaroslava Janderová (ODS). Narážel tak na emailovou korespondenci primátorky Adriany Krnáčové (ANO) s jednatelkou Copa retail, která o něm a kanceláři primátorce v mailu napsala, že právníci dělají obstrukce.

Zoufalý na jednání výboru řekl, že s vedením města včetně primátorky dosud osobně nemluvil ani nekomunikoval. „Žádnou komunikaci jsem neměl, nemluvil jsem dosud s koaličními ani opozičními zastupiteli, pouze jsem jim posílal písemně informace a vyjádření, a to včetně paní primátorky," řekl advokát.

Kauzu kolem advokátů zastupujících Prahu spustila uniknuvší emailová komunikace Krnáčové s jednatelkou Copa retail, ve které byla primátorce doporučena nová právní kancelář, a to i s tím, že pokud město vybere některou z těch doporučených, firma zaplatí náklady na právní zastupování.

Jedna z kanceláří pak byla skutečně vybrána. Po zveřejnění kauzy ale nechalo vedení města novou smlouvu zrušit a nové právní zastoupení bude nyní hledat ve výběrovém řízení.

Nájemné je předražené

Krnáčovou se včera na mimořádném jednání zastupitelstva pokusily kvůli obsahu uniknuvšího mailu, poslala jej totiž omylem opozičnímu zastupiteli Petru Prchalovi (TOP 09) namísto svému poradci, advokátu Petru Prchalovi, odvolat opoziční TOP 09 a ODS. To se jim nepodařilo.

Jak bude město dál problém s pronájmem paláce řešit, není jasné. Město platí za pronájem Škodova paláce ročně přes 200 milionů korun. Minulé vedení města se usneslo, že nájemné považuje za předražené.

U soudu se pak za vlády bývalého primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09) neúspěšně domáhala jeho snížení. Smlouvu město uzavřelo v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a následně se do Škodova paláce sestěhovala většina úředníků magistrátu.

Čtěte také: Advokát Zoufalý: Krnáčová jednala o Škodově paláci bez znalosti situace